Antonín Klimša skončí ve funkci výkonného ředitele OKD. Nového šéfa může mít firma v březnu

Antonín Klimša skončí ve funkci výkonného ředitele těžební společnosti OKD, která je v úpadku. Od 1. dubna bude ředitelem zdravotní pojišťovny Revírní bratrská pokladna (RBP). Informaci potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Video Odchod člena vedení OKD
video

Odchod člena vedení OKD

Kdo Klimšu ve funkci nahradí, rozhodne podle Čelechovského představenstvo OKD pravděpodobně v březnu. Výkonným ředitelem OKD je Klimša od února 2016.

Antonín Klimša
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Sznapka

„Správní rada zdravotní pojišťovny RBP mě v návaznosti na končící mandát stávajícího ředitele před koncem roku 2017 zvolila novým ředitelem, takže od 1. dubna stanu v čele této zdravotní pojišťovny.“

Antonín Klimša

výkonný ředitel OKD

„Společnost OKD, které si velmi vážím, opouštím s pocitem, že se mi a mým kolegům za dva roky podařilo se ctí zvládnout náročné krizové období uhelné recese a úpadku společnosti a zodpovědně připravit její reorganizaci,“dodal Klimša.

Firma je podle něj nepochybně v daleko lepší kondici, než když ji jako výkonný ředitel před dvěma roky převzal. „OKD opouštím v době, kdy již na odvolací proces schválené reorganizace nemáme jako management vliv a kdy je finančně a hospodářsky stabilizovaná,“ uvedl Klimša.

Předseda představenstva OKD Jan Solich uvedl, že o odchodu Klimši z OKD se pečlivě diskutovalo, a že věří, tato personální změna neovlivní reorganizaci OKD. „. Práce Antonína Klimša v OKD si velmi vážíme. Současně jsme přesvědčeni, že se představenstvu firmy podaří najít nového manažera, který Antonína Klimšu v dalším řízení firmy nahradí,“ uvedl Solich. Dodal, že rozhodnutí o novém řediteli by mělo padnout pravděpodobně v březnu.

Firma bojuje o záchranu

OKD je v úpadku od předloňského května. Do potíží se dostalo kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel.

Věřitelé a soud už firmě schválili reorganizační plán, odvolali se proti němu ale největší neuznaný věřitel Citibank a mateřská společnost NWR Holdings B. V. Vrchní soud v Olomouci o odvolání ještě nerozhodl. V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci z dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 9500 lidí.