Silvestrovskou noc ohluší dělobuchy, městské ohňostroje budou až na Nový rok

Napříč Moravou si mohou lidé ozvláštnit poslední den roku různými akcemi. Obce chystají ohňostroje, většina z nich ale rozsvítí oblohu až na Nový rok. Silvestrovské noci tak bude dominovat lidmi odpalovaná zábavní pyrotechnika. Její prodej kontroluje Česká obchodní inspekce, v centrech měst zase posílí bezpečnost policie.

Video Napříč Moravou si mohou lidé ozvláštnit poslední den roku různými akcemi
video

Napříč Moravou si mohou lidé ozvláštnit poslední den roku různými akcemi

Zdroj: ČT24

Poslední den v roce zamíří tisíce věřících na Svatý Hostýn na Kroměřížsku. „Silvestrovská pouť se drží už z poměrně dávných i komunistických dob. A opravdu mám radost z toho, že lidé, aspoň věřící, si najdou čas na ztišení,“ řekl rektor hostýnské baziliky Jiří Šolc.

Milovníci divadla zase zamíří do hlediště. Zlínští diváci prožijí slavnou Noc na Karlštejně, i se slavnostním přípitkem a rautem v ceně vstupenky. Slovácké divadlo připravilo derniéru bláznivé komedie Bez roucha. A třeba Národní divadlo moravskoslezské uvádí operu Lazebník sevillský a muzikál Kiss me, Kate. Obě představení, která začínají v 16 hodin, jsou už vyprodaná.

Venku budou slavit turisti, otužilci i lidé na náměstích

Zábava za zdmi vytopených budov čeká třeba obyvatele moravsko-slovenského pomezí, kteří vyrazí na hraniční horu Velká Javořina v Bílých Karpatech. Otužilci z Lužic na Hodonínsku se zase ponoří do ledové silvestrovské koupele v místním rybníku.

Stovky lidí se již tradičně vypraví na náměstí obcí. Většinou na nich ale neuvidí ohňostroj hned, ale až na Nový rok. Na jihu a východě Moravy se ovšem vůbec nekoná v Uherském Hradišti a druhým rokem ani v Brně. Dočkají se naopak obyvatelé některých brněnských městských částí, ale i lidé ve Zlínském kraji, třeba v Kroměříži, Vsetíně, Zubří, Bystřici pod Hostýnem nebo Holešově.

Novoroční ohňostroje na jihu a východě Moravy
Zdroj: ČT24

Na severovýchodě země přivítají příchod nového roku jako jedni z prvních ve Vítkově na Opavsku a v Olomouci. Čtvrt hodiny po půlnoci ho odpálí i v centru Havířova.

Silvestr na horách

Hotely na horách, a to jak v Beskydech tak také v Jeseníkách, jsou většinou plné. Větší lyžařská střediska fungují a i přes novou sněhovou nadílku se v nich lyžuje většinou na tom technickém.

Hory jsou už před Silvestrem plné lyžařů. Počasí začalo provozovatelům areálů v Beskydech a také Jeseníkách konečně přát. V Beskydech v noci napadlo několik desítek centimetrů sněhu. V Jeseníkách se zase ochladilo a vlekaři mohou nadále zasněžovat sjezdovky. Velký nápor návštěvníků očekávají také na Silvestra a na Nový rok. Hotely jsou zaplněné do posledního místa.

Video Na horách budou lidé slavit Silvestr ve sněhových kulisách
video

Na horách budou lidé slavit Silvestr ve sněhových kulisách

Zdroj: ČT24
 

Silvestr v Ostravě a v Brně

V moravskoslezské metropoli má už většina barů a restaurací, které budou poslední den v roce otevřené, plné rezervace. A podobně jsou na tom i hotely. V Ostravě tráví poslední hodiny roku stovky lidí tradičně ve Stodolní ulici. Podle majitelů podniků jsou to čím dál častěji zahraniční turisté, nejčastěji Poláci.

Brněnský orloj ochrání před dělobuchy a rachejtlemi speciální návlek. Na oslavy nového roku se připravují také městští strážníci. Ve spolupráci se státní policií jich budou v akci desítky, využijí také kamery dohledového centra. Loni neřešila policie žádné závažné problémy, částečně i díky tomu, že v centru na náměstí Svobody byly kvůli mrazivému počasí zhruba jen dvě stovky lidí.

Nejčastěji tak řešili během noci rušení klidu a spory mezi lidmi, ve kterých hrál roli alkohol. Množí se i případy zaběhlých psů. Podle mluvčího Pavla Šoby by se tak lidé měli hlavně vyvarovat zbytečných konfliktů a ti, kteří venčí své psy, je mají mít raději na vodítku a chodit ven přes den.  

Pyrotechniku kontroluje Česká obchodní inspekce

Právě na zábavní pyrotechniku, kterou po zakoupení odpalují jednotlivci,  se zaměřují i pracovníci České obchodní inspekce. A zjistili hned několik pochybení. Zboží například nebylo označeno cenou, nebo nebyl vydán správný doklad. Trhovci v Hatích na Znojemsku navíc prodávali pyrotechniku druhé i třetí kategorie na stánku, kde se smí kvůli vlhkosti a povětrnostním podmínkám prodávat pouze první kategorie. 

Odpalování pyrotechniky se dotkla také novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která platí od 1. června. V národních parcích se nemůže odpalovat žádná zábavní pyrotechnika. Zákonodárci tak reagovali na opakované stížnosti ze strany turistů i ochránců přírody.