Památník, který připomíná masakr ve vypálené osadě Ploština, nechá Zlínský kraj opravit a rozšířit

Obnova Národního kulturního památníku Ploština za 120 milionů korun bude jednou z největších investic ve Zlínském kraji. Tamní pasekářskou osadu těsně před koncem druhé světové války vypálili nacisté – o tragédii psal mimo jiné Ladislav Mňačko ve slavném románu Smrt si říká Engelchen.

Památník na Ploštině připomíná vypálení pasekářské osady
Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Němec

Národní kulturní památník odboje vznikl na Ploštině v roce 1975 a o deset let později se v jedné z nově postavených usedlostí otevřela expozice o boji proti fašismu. Amfiteátr s památníkem už je zastaralý a po většinu roku uzavřený. Otevírá se pravidelně jen v den výročí vypálení osady.

„Navrhujeme, aby tam vznikl ucelený komplex aktivit, které budou zajímavým a přitažlivým způsobem připomínat historické události, které se na Ploštině staly,“ řekl už dříve náměstek hejtmana Zlínského kraje Josef Zicha (STAN).

 

Kraj počítá s demolicí amfiteátru, na jeho místě by mělo vzniknout návštěvnické centrum. V plánu je i rekonstrukce a modernizace expozice v domě číslo 23, oprava samotného památníku i celkové řešení exteriérů v areálu.

„Výstava by měla prostřednictvím ikonografických a audiovizuálních prvků vyprávět příběh pasekářské osady ještě před jejím vypálením. Multifunkční prostory poslouží doprovodným aktivitám. Ty se budou vztahovat jak k tématu tragédie, tak životu v pasekářské osadě a v regionu,“ vysvětlil Zicha. 

V plánu je také vybudování parkoviště, obnova zeleně a úpravy terénu, vybudování chodníků. Kraj chce na obnovu získat evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Dotace by měla pokrýt 90 procent nákladů.

Největší investice půjdou do krajských nemocnic

Projekt Ploštiny je součástí rozpočtu na příští rok, který schválili zastupitelé Zlínského kraje. Bude schodkový a počítá s investicemi za více než miliardu a půl. Přes 500 milionů půjde do nemocnic. Ve Vsetínské nemocnici se staví interní pavilon za více než 240 milionů korun, počítá se s přístavbou budovy A v Kroměřížské nemocnici asi za 80 milionů korun, připravovat se bude rekonstrukce plicního pavilonu v Uherskohradišťské nemocnici za 200 milionů.

Ve školství půjde přes 60 milionů do zateplení Střední zdravotnické školy v Kroměříži, Střední průmyslová škola v Otrokovicích by měla za 50 milionů korun dostat přístavbu a vybavení odborných dílen. V sociálních službách se počítá například s úpravami domova pro seniory v Nezdenicích na Uherskohradišťsku za více než 30 milionů korun.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Redaktor Luboš Dostál vysvětluje záměry zlínského kraje

Zdroj: ČT24