Svatbou rodinná idyla skončila. Mladé ženy seniory týraly a připravily o majetek

Mladé ženy na jihu Moravy využívaly seniory z psychiatrického oddělení nemocnice. Podle policie si je vzaly k sobě do péče, přiměly je uzavřít sňatek a pak je obíraly o důchody a připravily o majetek. Policisté prověřovali tři případy takového možného domácího násilí. Trestní stíhání ale zatím nezahájili, protože jsou senioři ve špatném zdravotním stavu a události nedokáží přesně popsat.

Senioři jsou snadným terčem domácího násilí a podvodů
Zdroj: ČTK Autor: Wavebreak Media

Senioři s psychickými problémy, nastupujícími příznaky demence nebo jiných chorob, kteří se nedokázali bránit před využíváním, se stali oběťmi zajímavého plánu, jak snadno přijít k penězům hned tří žen z jihu Moravy. „Podle našich zjištění si je mladé ženy vytipovaly přímo v nemocnici, vzaly si je k sobě domů a nakonec je přiměly uzavřít sňatek,“ řekla policistka Andrea Kornetová. A dodala, že tím ale idylka skončila.

Policie ženy stíhat nezačala, senioři si nic nepamatují 

„Ženy je podle toho, co jsme zjistili, obíraly o důchody, nedávaly jim najíst, nutily je i k náročnějším domácím pracím. Vzaly jim i léky a postupně na sebe převedly jejich majetek,“ popsala policistka. Po čase senioři znovu skončili v nemocnici, ovšem v horším stavu než předtím. „Máme o tom jen poznatky. Zdravotní stav seniorů jim zabraňuje popsat události, aby bylo možné zjistit skutečnosti tak, abychom mohli zahájit trestní stíhání dotyčných žen,“ vysvětlila Andrea Kornetová. Podle ní společnými znaky v těchto případech byla horší paměť v souvislosti s psychiatrickým onemocněním a neschopnost popsat průběh násilí.

Počet případů domácího násilí na seniorech roste

Podle policie je třeba více si všímat starších rodinných příslušníků, sousedů, přátel, bývalých kolegů. „V případě podezření na násilí by se lidé měli zavčas obrátit na odborníky na sociálních odborech či policii,“ upozornila policistka. Za posledních pět let vzrostl počet případů domácího násilí na seniorech na jihu Moravy o třetinu. Obecně policisté na jihu Moravy letos zatím řešili 748 případů domácího násilí, v naprosté většině byla obětí žena.