Karviná zrušila poplatek za odpady. Výpadek 28 milionů korun v rozpočtu městu nevadí

Obyvatelé Karviné nemusí od příštího roku platit povinný poplatek za svoz odpadu. Roční pětisetkorunovou úsporu pro ty, kdo v minulosti poctivě platili a nedluží, v úterý schválili zastupitelé. Město tak v rozpočtu každoročně přijde o zhruba 28 milionů korun.

Pro přijetí návrhu hlasovalo všech 38 přítomných zastupitelů. Úleva od poplatku se ale bude vztahovat pouze na občany, kteří městu za odpady nedluží. „Dlužníků se to bude týkat jen v případě, že své závazky do 30. září 2018 uhradí. Pokud dluhy nesplatí, osvobození od poplatku se jich netýká,“ uvedl primátorův náměstek Jan Wolf (ČSSD).

Mluvčí magistrátu Šárka Swiderová připomněla, že lidé si budou muset zrušit například trvalé příkazy pro platby z účtů. Dodala, že pro obyvatele, kteří si nejsou jisti, zda za odpady nedluží, bude výhodnější počkat, až magistrát dlužníkům rozešle složenky. Pokud by si totiž tuto informaci vyžádali přímo po magistrátu, museli by za ni uhradit poplatek.

„V květnu a červnu bude magistrát posílat upomínky dlužníkům s upozorněním na povinnost splacení starších dluhů do 30. září, od října 2018 pak budou chodit složenky a poběží exekuce vůči dlužníkům.“

Šárka Swiderová

mluvčí magistrátu, Karviná

Podle Wolfa město výpadek příjmů z poplatku za odpady výrazně nepocítí, protože se mu ekonomicky daří a má i vyšší příjmy z výběru daní, než předpokládalo.

„Jsme schopni nejen financovat všechny investice, ale letos jsme je ještě z vlastních rezerv posílili. Nijak neubereme na správě a údržbě města. Tato výhoda pro občany se nijak negativně nepromítne do celkového hospodaření města,“ podotkl Wolf. 

Poplatky za odpad Karviná nezvedala od roku 2005. Za odpady lidé dluží od roku 2002 městu 27 milionů korun, spolu s penále z prodlení je to asi 39 milionů. 

Opatření ohledně poplatků za odpad chystá i Opava. Ta chce od příštího roku odpustit poplatek za odvoz komunálního odpadu ve výši 495 korun pouze dětem do 18 let. Týkat se to bude asi 10 000 obyvatel. Záměr ještě musí schválit zastupitelstvo. V příjmech města by to znamenalo výpadek zhruba 4,5 milionu korun.

Město investuje třetinu z rozpočtu 

Karviná bude v příštím roce hospodařit s více než 1,4 miliardy korun. Rozpočet rovněž v úterý schválili městští zastupitelé. Více než třetina má mířit do investic, na které má město připraveno celkem 589 milionů korun.

„Posílili jsme výrazně investice, už dříve jsme deklarovali, že na většinu plánovaných akcí nejsou vypsány dotace, a budeme je tedy muset financovat z rezerv,“ uvedl náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD). Peníze z rezerv chce město využít třeba na přestavbu ubytovny Kosmos na malé byty, začít chce opravovat i jeden ze tří chátrajících historických domů na náměstí, hodlá také modernizovat krytý bazén.

Karviná v rozpočtu počítá s modernizací budov i výuky ve školách, kam by mělo směřovat přes 160 milionů korun, ale i s opravami komunikací či výstavbou nových parkovacích míst. „Do modernizace komunikací, chodníků a cyklostezek na nich, do oprav malých mostků nebo do výstavby nových parkovacích míst chceme investovat více než 110 milionů korun,“ řekl Wolf. Na provoz veřejné dopravy má město vyčleněno více než 35 milionů korun, přičemž do MHD půjde přes 33 milionů, jízdné zůstane zachováno.

Knihovna a kulturní dům pak mají vyčleněno pro svou činnost a drobné investice asi 61 milionů korun. Sportovní zařízení v majetku města dostanou na provoz 37 milionů korun a sociální služby Karviná podpoří téměř 23 miliony korun.