V Moravskoslezském kraji přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. Nejhorší je situace na Karvinsku

V Moravskoslezském kraji přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, je na řadě měřicích stanicích dvoj až trojnásobně překročen. 

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší (PM10) byly nejvíce překročeny ve Věřňovicích na Karvinsku, kde bylo ráno naměřeno 157 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Podle aktuálních hodinových koncentrací ale meteorologové situaci v regionu hodnotili jako vyhovující či uspokojivou. Výjimkou byla stanice v Ostravě-Fifejdách, kde byla situace označena jako špatná. Stanice mezi 06:00 a 07:00 vykazovala hodnotu 94 mikrogramů na metr krychlový.

„Rozptylové podmínky budou mírně nepříznivé, přechodně dobré. Průměrné 24h koncentrace suspendovaných částic PM10 budou překračovat hodnotu stanoveného imisního limitu, místy dvojnásobně nebo i trojnásobně,“ uvedli meteorologové.

Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší ovlivňuje nejen průmysl, ale i doprava a topení v domácnostech a podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska.