Zámecká kaple v Bruntále prochází opravou. Řemeslníci jí vrací původní podobu

Kaple na zámku v Bruntále prochází kompletní rekonstrukcí. Vystřídalo se v ní více než třicet odborných restaurátorských profesí. Místo, kam chodili na bohoslužby členové řádu německých rytířů, se vrací do své původní barvy – má už nové zlacení, opravené dveře, včetně ambitu, kde sedával velmistr řádu.

Video Zámecká kaple v Bruntále
video

Zámecká kaple v Bruntále

A také podlaha je jiná. To aby lépe zabránila prolínající vlhkosti. Kapli několik specializovaných restaurátorských profesí pod dohledem dalších odborníků vracelo její historickou podobu.

„Odkryli štukové zdobení, dali mu stejnou barvu, jakou má na fasádě zámku. Ze stropu se teď dolů dívají i andělské hlavičky,“ zjistila redaktorka České televize Helena Dohnalová. „Ukázalo se, že hlavičky nejsou pokryté zlatem,“ podotkla správkyně zámeckého fondu Lubica Mezerová.

Opravené a natřené jsou okna i dveře. Restaurátoři je rozebrali na díly a pečlivě vyčistili kování. A pilastry v kapli vypadají, jako by byly obloženy mramorem. Je to ale speciální nátěr.

Náhoda pomohla odkrýt vzácné malby

V ambitu, odkud mši sledoval velmistr řádu německých rytířů, se podařilo odkrýt a opravit nástěnné malby. „Dělali jsme asi čtyři nebo pět sond, na nic jsme nenatrefili, a když jsme stěny začali čistit, našli jsme rokokové nástěnné malby,“ dodala Lubica Mezerová.

Práce na zámku potrvá restaurátorům ještě maximálně tři týdny. Šestnáctého prosince už bude kaple vánočně vyzdobená a otevřená pro veřejnost.