Kurz před operací kyčelního kloubu. V Novém Jičíně se lidé dozví, co je čeká

Lékaři z novojičínské nemocnice pořádají speciální kurzy pro pacienty, které čeká náhrada kyčelního kloubu. Podle zdravotníků je důležité, aby lidé věděli, co je před a po operaci čeká. „Vidíme rozdíly mezi motivovaným a nemotivovaným pacientem,“ sdělil primář Nemocnice Nový Jičín Jan Káňa. 

Video Operace kyčelního kloubu
video

Operace kyčelního kloubu

Vyměnit kyčelní kloub dnes patří mezi rutinní operace, pacienti běžně odcházejí z nemocnice domů osmý den po operaci. A někdy dokonce i dříve. „Bývá to také od pátého dne,“ sdělil primář Jan Káňa. Novojičínští lékaři se snaží také o to, aby se pacienti stavěli na vlastní nohy co nejdříve po operaci.

Chůze totiž podle Jana Káni patří mezi jedny z nejdůležitějších věcí v rámci rehabilitace. Lidé si tak v přípravném kurzu mohou vyzkoušet, jak používat nejrůznější pomůcky, které usnadní jejich pohyb v prvních hodinách po operaci.

„Pokud jsou práce a myšlenky lékaře omezeny jen na operační sál, pak výsledek často neodpovídá očekávání. Proto jsme se rozhodli pro komplexní přístup, od kterého očekáváme zlepšení kooperace všech stran. Jen správně a plně informovaný pacient se stává součástí týmu, který se společně snaží o co nejčasnější návrat k plnohodnotnému životu.“

Jan Káňa

primář Nemocnice Nový Jičín

Ve speciálních kurzech budou novojičínští doktoři hovořit s klienty, kteří čekají na kloubní náhradu, také o tom, co je čeká v prvním čtvrt roce po zákroku. V rámci pondělního setkání se tak pacienti více dozvědí například o pooperační péči, průběhu hospitalizace i následné rehabilitační péče. 

„Operace znamená pro pacienty velkou psychickou zátěž, která často pramení jen z nedostatku informací. Naším cílem je dostatečnou informovaností a zodpovězením dotazů zmírnit jejich obavy a zvýšit jim sebedůvěru,“ doplnila Petra Czyžová, vrchní sestra ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Nový Jičín.

V Česku se ročně podle ČTK vymění kyčelní kloub přibližně 15 tisícům pacientů, o několik tisíc lidí méně pak dostane kloub kolenní. Další podrobnosti k zákrokům si lidé mohou nastudovat i v takzvaných pacientských brožurách