
Operace kyčelního kloubu
Vyměnit kyčelní kloub dnes patří mezi rutinní operace, pacienti běžně odcházejí z nemocnice domů osmý den po operaci. A někdy dokonce i dříve. „Bývá to také od pátého dne,“ sdělil primář Jan Káňa. Novojičínští lékaři se snaží také o to, aby se pacienti stavěli na vlastní nohy co nejdříve po operaci.
Chůze totiž podle Jana Káni patří mezi jedny z nejdůležitějších věcí v rámci rehabilitace. Lidé si tak v přípravném kurzu mohou vyzkoušet, jak používat nejrůznější pomůcky, které usnadní jejich pohyb v prvních hodinách po operaci.
„Pokud jsou práce a myšlenky lékaře omezeny jen na operační sál, pak výsledek často neodpovídá očekávání. Proto jsme se rozhodli pro komplexní přístup, od kterého očekáváme zlepšení kooperace všech stran. Jen správně a plně informovaný pacient se stává součástí týmu, který se společně snaží o co nejčasnější návrat k plnohodnotnému životu.“
Jan Káňa
Ve speciálních kurzech budou novojičínští doktoři hovořit s klienty, kteří čekají na kloubní náhradu, také o tom, co je čeká v prvním čtvrt roce po zákroku. V rámci pondělního setkání se tak pacienti více dozvědí například o pooperační péči, průběhu hospitalizace i následné rehabilitační péče.
„Operace znamená pro pacienty velkou psychickou zátěž, která často pramení jen z nedostatku informací. Naším cílem je dostatečnou informovaností a zodpovězením dotazů zmírnit jejich obavy a zvýšit jim sebedůvěru,“ doplnila Petra Czyžová, vrchní sestra ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Nový Jičín.
V Česku se ročně podle ČTK vymění kyčelní kloub přibližně 15 tisícům pacientů, o několik tisíc lidí méně pak dostane kloub kolenní. Další podrobnosti k zákrokům si lidé mohou nastudovat i v takzvaných pacientských brožurách.