Ze sebevraždy vražda. Policisté dopadli muže, který údajně zabil jejich kolegu

Kriminalisté obvinili třiatřicetiletého muže z vraždy olomouckého policisty. Příslušník krajského policejního ředitelství zemřel na začátku února 2015, jeho smrt policisté původně vyšetřovali jako sebevraždu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Novák

Podezřelý je nyní ve vězení pro jinou trestnou činnost, sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Třiatřicetiletý policista z Olomouce zmizel na konci ledna 2015. Policie po něm vyhlásila pátrání a s žádostí o pomoc se tehdy obrátila i na veřejnost. O den později, 3. února, pátrání odvolala. Pohřešovaného kolegu policisté objevili ve stejný den na ulici v olomoucké části Černovír mrtvého. 

„Přivolaný lékař konstatoval smrt a vyjádřil hypotézu, že dotyčný muž patrně spáchal sebevraždu oběšením. Případ byl tak na samém počátku prověřován jako sebevražda.“

Jaroslav Ibehej

mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu

Policisté však na základě shromážděných důkazů pojali podezření, že jejich kolega zemřel jinak a na jeho smrti se podílela jiná osoba. „Tato osoba měla přesvědčit dotyčného, aby spáchal demonstrativní sebevraždu s tím, že se mu nic nemůže stát, protože mu bude okamžitě poskytnuta pomoc. Nestalo se tak. Obviněný muž se oné únorové noci měl dívat, jak jeho oběť umírá,“ doplnil mluvčí centrály.

Případu se ujali detektivové z olomoucké expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu, podezřelého muže obvinili z vraždy v minulých dnech. Hrozí mu 12 až 20 let vězení, obviněn je z vraždy spácháné s rozmyslem nebo po předchozím uvážení. „Obviněný je v současné době již ve výkonu trestu odnětí svobody pro jinou trestnou činnost. Protože se pokusil ovlivňovat svědky tohoto skutku, uložil mu soud omezení, která mu v tom mají do budoucna zabránit,“ doplnil Jaroslav Ibehej.

Dříve zachránil sebevraha 

Policista byl v roce 2014 oceněn Nadací bezpečná Olomouc za záchranu sebevraha. Muže zahlédl na střeše obytného domu ve Wolkerově ulici, polovinou těla ležel na okraji střechy a druhou polovinou visel ze střechy dolů. Policista přivolal hasiče s plošinou a sám rychle vběhl do domu a dostal se až na střechu.

Bez jištění sjel po úzké hraně střešního štítu až k okraji střechy, kde se mu podařilo jednou rukou muže obejmout, druhou rukou se přidržoval za kabel antény a čekal na pomoc. Oba muže poté hasiči dostali za pomoci výškové plošiny v pořádku na zem.