Sázkový podvodník vylákal z lidí 68 milionů a je na útěku. Dostal sedm let

Na sedm let do vězení by měl jít sedmadvacetiletý Radek Strmiska za podvod se škodou 68 milionů korun. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně. Strmiska peníze vylákal z lidí, když se vydával za pracovníka sázkové kanceláře a později za jednatele sázkové společnosti. Nyní je na útěku, k soudu se nedostavil.

Muži hrozilo až desetileté vězení. Pokud policie Strmisku najde, odpyká si trest ve věznici s ostrahou. „Trest považujeme za přiměřený s ohledem na vysokou škodu, ale i na to, že stejná trestní sazba se vztahuje i na případy se škodou ve stovkách milionů nebo v miliardách,“ řekl soudce Miloš Žďárský. Rozsudek zatím není pravomocný.

Obhájkyně podala odvolání, ale verdikt nechtěla komentovat s odkazem na to, že nemá souhlas klienta. Řekla však, že s ním není v žádném kontaktu. Státní zástupce Ivan Hrazdira navrhoval vyšší trest a řekl, že po prostudování odůvodnění nejspíš podá dovolání. Ponechal si lhůtu na rozmyšlenou.

Strmiska musí nahradit škodu poškozeným. „Pan Strmiska si na základě provedených důkazů v minulosti přebral pod různými legendami peníze od 98 subjektů. Peníze mu předaly jako investice ke zhodnocení,“ uvedl soudce Miloš Žďárský.

Policie po Strmiskovi pátrá už tři a půl roku

Podle něj měl možná Strmiska v úmyslu peníze vracet. „Nelze ale očekávat, že peníze ze sázek budou dlouhodobě přinášet zisk, protože jde o okolnosti, které nelze předvídat. Musel vědět, že nebude mít z čeho peníze řádně a včas platit,“ dodal soudce.

Muž se dopouštěl trestné činnosti od srpna roku 2012 do února roku 2014. Strmiska však uprchl a policie po něm pátrá.