Krajské pluhy už mohou jen někam: O vybrané silnice se začali starat soukromníci

Ve středu oficiálně začala zimní sezona na silnicích. Ta letošní přinese v řadě krajů jednu novinku v případě údržby silnic I. třídy. Na mnoha místech už ji nebudou zajišťovat krajské správy silnic, ale nově soukromé firmy.

Vybrat v tendru nejlevnějšího provozovatele zimní údržby na silnicích 1. třídy – to ministerstvo už dřív zkusilo pilotně ve dvou krajích, ve Zlínském a Karlovarském. Pro letošek tuto praxi rozšířilo.

„Ve většině regionů přitom nejnižší cenu nabídly krajské správy, například v Moravskoslezském kraji se ale poskytovatel zimní údržby silnic první třídy mění – nově ji místo kraje bude zajišťovat konsorcium zastoupené firmami AVE a Eurovia. Krajská správa bude i nadále upravovat silnice druhé a třetí třídy,“ zjistila redaktorka České televize Markéta Radová. Podle ní se teprve ukáže, jak se nový systém osvědčí v praxi.

Třeba Ladislavu Oklešťkovi, hejtmanovi Olomouckého kraje, kde se rovněž poskytovatel údržby silnic I. třídy mění, se ale novinka nelíbí. Prohlásil totiž, že sice je zastánce hospodárnosti, ale ne takové, která odporuje zdravému rozumu.

„Krajské sypače totiž teď úseky silnic první třídy budou jen projíždět se zdviženými pluhy, aby se po nich dostali na cesty nižších tříd, které mají udržovat,“ dodala Markéta Radová.

Zimní údržba už v některých částech Česka začala

Řidiči již na změnu poskytovatele údržby silnic první třídy reagují. Například na Bruntálsku, kde tento týden ve vyšších polohách nasněžilo, někteří řidiči telefonovali do tamního střediska krajské správy silnic – a ptali se, proč jejich technika nevyjela na silnice první třídy.

Pracovníci museli vysvětlovat, že oni už tyto cesty neudržují. Podle zjištění České televize ale nakonec všechny tamní silnice sjízdné byly.

Od 1. listopadu už rovněž platí zákonná povinnost řidičů přezout na autě zimní gumy. Nařízení se týká řidičů na cestách se souvislou sněhovou pokrývkou nebo na silnicích, kde se sněžení očekává. A také těch, kteří vyrazí na úsek silnice označený zvláštní dopravní značkou upozorňující na zimní výbavu.

Takovýchto úseků je například v Moravskoslezském kraji sedm – pět na Bruntálsku a dva na Frýdecko-Místecku – a povinnost mít zimní gumy je na nich bezpodmínečná. Platí až do 31. března. I kvůli přezouvání pneumatik tradičně hlásí nával pneuservisy. Přezutí pneumatik je ovšem nutné z hlediska bezpečnosti. Letní gumy na sněhu a ledu totiž podle expertů špatně zatáčejí i brzdí.