Těžba se dotkla na Mostecku řady obcí. Některé v jejím důsledku zanikly, například Bylany či Žihlice, jiné byly připojeny jako osady k městu Most. Tento osud postihl Rudolice nad Bílinou, jejich velká část byla ale později také zlikvidována.
Galerie: Obec Bylany (snímek z roku 1898). Bylany se nacházely asi 7 km jihozápadně od Mostu. Na severozápadě sousedily s obcí Vršany, na severovýchodě s Čepirohami a Velebudicemi. Název obce vznikl nejspíše ze staročeského „Bylené“, jako pojmenování pro obyvatele místa, na němž rostlo mnoho rostlin. Obec definitivně zanikla v roce 1978
„Důsledky tohoto nevratného zásahu nejsou dosud zdaleka vyčísleny a popsány ve všech ekonomických, společenských a kulturních souvislostech,“ vysvětlili organizátoři konference. Ničení lidských sídel je podle nich spojeno s konkrétními osudy lidí, historií, sociální i kulturní pamětí a identitou. Krajinu se navíc stále nedaří rekultivovat.
Galerie: Těžba uhlí v místě zlikvidované historické části Mostu (1972)
Severozápad Čech patří k evropským regionům, které těžba uhlí postihla nejvíce. „Souvisí s ní i množství problémů, s nimiž se v minulosti tento kraj potýkal a stále potýká,“ uvedli pořadatelé.
Konference začala v Ústí nad Labem u příležitosti druhého výročí částečného prolomení těžebních limitů v oblasti Severočeské hnědouhelné pánve. Přednášky a diskuse se zaměřovaly zejména na zánik sídel a architektonických i krajinných reliktů v oblasti těžby.
Zájemci mohli navštívit projekci dokumentárních filmů ze 70. a 80. let minulého století, které s problematikou souvisí. V kině Hraničář promítali snímky jako Zánik a zrození města Mostu, Paměť v terénní nerovnosti nebo Daň za světlo. Na čtvrtek pořadatelé naplánovali exkurzi do těžební oblasti.