V Budějovicích se tři roky marně snaží o vznik Waldorfského lycea. Rozzlobení rodiče se chystají před ministerstvo

Waldorfská škola v Českých Budějovicích se už tři roky snaží otevřít lyceum, zatím ale marně. Proto teď zvažuje žalobu na ministerstvo školství. I přes souhlasné stanovisko krajského úřadu totiž nepovolilo zapsání lycea do rejstříku škol. Resort přitom čelil kritice kvůli povolování alternativních škol i v minulých letech.

Video Události v regionech (Praha)
video

Žáci Waldorfské základní školy zatím nemohou pokračovat na lyceu

Pro waldorfské lyceum už má základní škola připravený tým pedagogů, prostory i konkrétní studijní plány. Jenže během tříleté snahy o zapsání do rejstříku škol dostávají v Budějovicích stejnou odpověď: neodpovídáte dlouhodobému záměru.

Žáci této alternativní školy tak nemohou ve stejném typu výuky pokračovat na střední škole – nebo musí dojíždět do Písku či do Prahy. 

O střední školy alternativního typu je přitom mezi rodiči i studenty velký zájem. „Jak je možné, že v roce 2017 nemůže vzniknout škola, která má smysl a o kterou je zájem a která splňuje všechny zákonné normy,“ zlobí se ředitelka Waldorfské školy v Českých Budějovicích Milena Vlčková.

Letos v dubnu podala škola rozklad proti zamítavému rozhodnutí o zapsání do rejstříku. Dosud se ale nedočkala odpovědi: „Nemůžeme se dovolat žádné pomoci, nikdy jsme neslyšeli konkrétní odpověď, proč neodpovídáme dlouhodobému záměru,“ kritizuje zástupkyně ředitelky Kateřina Kozlová.

Vedení školy kritizuje ministerstvo i kvůli tomu, že s ním komunikuje pouze prostřednictvím úředníků. Škola teď žádá o osobní setkání přímo ministra školství Stanislava Štecha (ČSSD). Pokud ministr v tomto týdnu na dopis školy neodpoví, chystá se v příštím týdnu vedení školy spolu s rodiči přímo do Prahy na ministerstvo.