Výročí nehody u Sokolnic: Při letecké havárii zahynulo 13 lidí. Kvůli mlze narazil pilot do vinic

Desátého října roku 1962 zahynulo nedaleko Újezdu u Brna při letecké nehodě třináct lidí. Byla to jedna z nejtragičtějších havárií letadel na území bývalého Československa. Pilot dopravního letadla tehdy, v husté mlze, narazil do kopce Stará hora (Špidlák). Se záchranou těch, kteří přežili, pomáhali i obyvatelé Újezdu, kteří na tragédii vzpomínají dodnes.

Rozlehlé vinohrady pokrývající Starou horu halila před pětapadesáti lety mlha hustá tak, že vinice byly stěží vidět. „S dědečkem jsme šli do vinohradu. Stáli jsme tam u toho pomníčku a letadlo letělo nad námi a dědeček říkal: ,To letadlo spadne,‘“ vzpomínal Stanislav Husák, který byl u nehody mezi prvními. Tenkrát mu bylo sedm let. „Dědeček tahal s panem Chmelákem ty raněné, a já protože jsem chodil do druhé třídy, tak jsem na něj křičel: ,Dědečku, zabije tě to, nechoď tam,‘“ pokračoval ve vzpomínkách Stanislav Husák.

Video Stanislav Husák vzpomíná, jak s dědečkem zachraňovali lidi z letadla
video

Stanislav Husák vzpomíná, jak s dědečkem zachraňovali lidi z letadla

Zdroj: ČT24

Iljušin s dvaačtyřiceti lidmi na palubě byl na cestě z Košic do Prahy. Po mezipřistání v Bratislavě vyrazil na další zastávku v Brně. Tam měl doletět kolem deváté hodiny. Šest kilometrů před přistáním pilot v husté mlze narazil do vinic. Letoun se rozlomil a začal hořet. Výbuchy doléhaly až do města.

„Ve škole jsme měli vyučování. Druhá vyučovací hodina, prostě hrozná rána, třepaly se tabulky v oknech a ještě jsme si dělali legraci, že je zemětřesení. No a pak jsme se dozvěděli o té katastrofě,“ popsala další pamětnice Alena Slezáková.

Přežilo 29 lidí. Hlavně díky hrdinství obyvatel Újezdu, kteří je z hořících trosek dostali ven. Od roku 2013 stojí na kopci mezi vinohrady pomník. Připomíná jak oběti neštěstí, tak hrdinství obyvatel, bez kterých by obětí bylo mnohem víc.