Spor o tragický pád lanovky je u konce. Provozovatel dostal osmiměsíční podmínku

Na osm měsíců zkrátil královéhradecký krajský soud podmíněný trest Miloslavu Jirmanovi. Byl provozovatelem nákladní lanovky v Krkonoších, která se v listopadu 2013 zřítila, když v ní jeli lidé. Při nehodě zemřel muž, další čtyři lidé utrpěli zranění. Jirman zároveň musí dvěma pozůstalým zaplatit dohromady půl milionu korun. 

Nákladní lanovka u chaty Bumbálka

Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Miloslav Jirman je podle odvolacího soudu vinen usmrcením z nedbalosti a těžkým ublížením na zdraví z nedbalosti. Okresní soud jej na jaře odsoudil k ročnímu trestu s dvouletou zkušební lhůtou. Nakonec odchází s omiměsíční podmínkou, odvolací soud zdůvodnil zmírnění trestu změnou kvalifikace, protože se Jirman podle verdiktu trestných činů nedopustil proto, že by porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce.

Předseda senátu krajského soudu Jan Šulec uvedl, že lanovkou u chaty Bumbálka jezdil okruh známých Jirmana. Zvláštní důraz kladl na výpověď dcery muže, který při zřícení lanovky zahynul. Ta řekla, že se lanovkou v zimě jezdilo pravidelně. Současně vypověděla, že dala Jirmanovi lanovkovým telefonem z dolní stanice vědět, že jsou naloženi a že může lanovku spustit. Soudce nicméně připustil, že významná spoluvina je i na zesnulém muži, který do korby lanovky s rodinou nastoupil.

Jirmanův advokát Michal Fraňo označil verdikt za kompromisní rozhodnutí. „Minimálně z toho pohledu, že ta věc pro zúčastněné strany po tom mnohaletém martyriu končí, tak to vítám,“ podotkl Michal Fraňo.

Vedle podmíněného trestu nařídil odvolací soud Miloslavu Jirmanovi, aby pozůstalým dcerám zaplatil celkem půl milionu korun. Dcery žádaly celý milion, soudce je ale odkázal do občanskoprávního řízení. V občanskoprávním řízení se mají náhrady za léčení zraněných domáhat i zdravotní pojišťovny, které žádaly zhruba milion.

Z Trutnova do Hradce a zase zpátky

Případ dospěl ke konci až napočtvrté a po roce a půl od vynesení původního rozsudku a téměř čtyři roky po nehodě. Na to také poukázal advokát Fraňo, podle kterého se případ vlekl nepřiměřeně dlouho.

Původně konstatoval trutnovský okresní soud, že se Jirman sice dopustil trestného činu, ale upustil od potrestání s odkazem na spoluvinu poškozených a dosavadní bezúhonný život Jirmanův. Poté, co mu krajský soud kauzu vrátil, konstatovala soudkyně, že se objevily nové výpovědi lidí, kteří nákladní lanovkou občas jezdili. Miloslav Jirman se proti rozsudku odvolal, chtěl dosáhnout zproštění obžaloby.

Neštěstí se stalo 29. listopadu 2013 za tmy a špatného počasí. Rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš na víkend, si zřejmě chtěla svezením nákladní lanovkou – ve které byla zakázána přeprava lidí – ušetřit cestu pěšky do kopce k chatě. Během jízdy se přetrhlo tažné lano, o které provozovatel lanovky podle soudu dostatečně nepečoval. Korba s cestujícími se pak zřítila asi do desetimetrové hloubky. Osmatřicetiletý muž na místě zraněním podlehl, dvě ženy a dvě děti skončily v péči lékařů.

Nákladní lanovka k chatě ve špindlerovské Přední Labské opět jezdí. Majitel ji opravil a znovu zprovoznil krátce po nehodě.