Výpověď kvůli údajnému zneužívání prvňáků neplatí. I odvolací soud vyhověl učitelce Fabiánové

Výpověď pro učitelku Vandu Fabiánovou, kterou dostala ze Základní školy v Tršicích na Olomoucku, je neplatná. Potvrdil to odvolací krajský soud v Ostravě. Ztotožnil se tak s březnovým verdiktem olomouckého okresního soudu, jenž vyhověl žalobě Fabiánové na neplatnost výpovědi. 

Tršická učitelka Vanda Fabiánová
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Učitelka ji podala na školu v Tršicích, která s ní ukončila pracovní poměr kvůli údajnému zneužívání prvňáčků na škole v přírodě. Podle okresního soudu se ale zneužívání neprokázalo a učitelka dohledem žádné předpisy neporušila. S těmito závěry nesouhlasil ředitel školy Jaromír Vachutka, proto se v úterý konal odvolací soud v Ostravě. Vachutka k 1. lednu 2018 v čele školy končí.

Vachutka byl do funkce jmenován a obec ho přes protesty rodičů nemohla odvolat, neměla k tomu zákonné důvody. Smlouva mu končí na konci letošního roku. „Pan ředitel byl k 1. lednu 2018 odvolán. Obec již vypsala výběrové řízení na ředitele školy, výsledky by měly být známy asi první týden v listopadu,“ řekla starostka Tršic Leona Stejskalová.

Do sporu nemůže obec zasahovat podle starostky jako zřizovatel školy ani nyní. „Byl to pracovně-právní soud mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, což je škola. Řediteli nic nařídit nemůžeme, do těchto vztahů nemůžeme podle zákona vůbec zasahovat, nám to nepřísluší,“ doplnila Stejskalová.

Učitelka musela ze školy odejít loni v červnu, a to po pobytu na škole v přírodě. Důvodem výpovědi byl mimo jiné její nestandardní postup, kdy se prý zavírala s chlapci ve sprše a dohlížela na přetahování jejich předkožky.

Soudce Otakar Pochmon uvedl, že krajský soud přezkoumal rozsudek okresního soudu a považuje ho za věcně správný. Fabiánová dodala, že nyní má dvěma soudy potvrzeno, že měla pravdu. Zatím neví, zda se do školy vrátí. „O dalším působení na jednom, nebo druhém z mých pracovišť budeme teď velmi rokovat s rodiči a hledat nejlepší řešení pro všechny,“ uvedla Fabiánová. Zda se bude dál soudit kvůli poškození jména, zatím neví. „I toto budeme zvažovat, ale momentálně mám soudů až dost,“ dodala.

„Spadl mi kámen ze srdce, musím říct, a jsem ráda, že jsem i přes tu nepříjemnou situaci u obou soudů do toho šla, protože obvinit učitele z něčeho takového a pak ho donutit tiše odejít, znamená, že ten člověk jednoho dne toho kostlivce ve skříni najde a pak už by mu nikdo nevěřil.“

Vanda Fabiánová

učitelka, Základní škola Tršice

Kauza z loňska vyvolala v obci velké emoce. Část žáků z učitelčiny původní třídy tršickou školu opustila a dojíždí za Fabiánovou do sousedních Doloplaz, kde tamní škola učitelku zaměstnala. Několik rodičů ji podpořilo i u soudu.

„Jsme (s rozsudkem) spokojeni a uvidíme, co bude dál. Osobně nechám děti tam, kde jsou, nemáme zájem se vracet do Tršic a za situace, kdy je tam (ředitel tršické školy Jaromír) Vachutka a ten jeho zmanipulovaný učitelský sbor, to prostě nemá smysl,“ řekl jeden z rodičů Ondřej Dvořák.

Vachutka zváží dovolání 

Rozsudkem byl Vachutka zklamán. „Počítali jsme, že i taková varianta může nastat,“ uvedl ředitel, který by považoval za lepší, kdyby byly vypracovány znalecké posudky. Soud však expertní posudky nepovažoval za potřebné, protože podle něj znalci neměli co posuzovat.

Rozsudek je pravomocný, možné je už pouze dovolání. „Samozřejmě zvážíme další postup, jestli se budeme dovolávat k Nejvyššímu soudu,“ uvedl ředitel tršické školy. Podle něj případný návrat učitelky do tršické školy může způsobit neblahou atmosféru. „Vím, že kolegyně by z toho nadšené určitě nebyly,“ dodal.