Někteří Novojičínští sepisují petici. Protestují proti výstavbě u říčky Jičínka

V Novém Jičíně by v blízkosti řeky Jičínky mělo vzniknout rezidenční bydlení. Podle zjištění České televize ale již někteří místní sepsali proti záměru petici. Bytové domy, které by měly vyrůst místo bývalé mateřské školy, vadí lidem například kvůli své výšce.

Video Petice proti stavbě domů v Novém Jičíně
video

Petice proti stavbě domů v Novém Jičíně

Mají mít pět podlaží, poznamenala redaktorka České televize Martina Koziolová s tím, že lidé se obávají i možného zvýšení prašnosti a vyššího průjezdu automobilů v místě plánované výstavby.

Starosta Jaroslav Dvořák (ČSSD) naproti tomu uvádí, že výstavbu vnímá jako možnost rozvoje města. Dvě čtvercové budovy, které by měly v lokalitě vzniknout, nabídnou na čtyřicet bytů a také parkovací místa v podzemních garážích.

Pozemky, na kterých mají domy vyrůst, město již dříve prodalo investorovi za 4,5 milionu korun. Nachází se na nich také torzo bývalé mateřské školy, kterou zastupitelé nechali kvůli problémům se statikou přesunout jinam.

Proměnit se má i Dolní ulice 

Další bytové domy, tentokrát v lokalitě v Dolní ulici, by mohly podle zástupců Nového Jičína vzniknout na nedalekém pozemku v ulici Dolní brána. Ten je od vybourání zástavby na přelomu 60. a 70. let prázdný. Podle plánů z letošního ledna by se mělo jednat o tři bytové domy.

„V minulosti byly v této lokalitě obytné domy a proslulý hostinec U Zlatého kříže, dnes je to nevzhledná plocha, která neslouží ani k bydlení, ani k volnočasovým aktivitám občanů. Rádi bychom sem vrátili život,“ uvedla již dříve novojičínská místostarostka Blanka Faluši (ČSSD).

Historik Radek Polách podotkl, že na místě vybourané zástavby měl podle plánů minulého režimu stát Dům politické výchovy. Jeho stavba se ale neuskutečnila.