V Přerově vzniká nové modelářské muzeum. Na Moravě bude vůbec největší

Vůbec největší muzeum železničních modelů na Moravě vzniká v Přerově. Kolejiště bude mít rozlohu zhruba padesát metrů čtverečních a prohánět se po něm bude na devadesát vlakových souprav.

Video Model železnice
video

Model železnice

Jen pár metrů od přerovského železničního uzlu stojí od roku 1932 bývalé celní skladiště, které dosud chátralo. Uvnitř je ale opět živo – tesaři ho přeměňují na moderní muzeum. Pod novou střechou budou jezdit modely historických i moderních vlaků.

Přerovský klub železničních modelářů do přestavby muzea plánuje investovat až šest milionů korun. Otevřít by se mělo na konci příštího roku. Sál bude vytápět tepelné čerpadlo a třeba osvětlení a provoz kolejiště bude napájen ze solárních panelů, jako v jediném takovém muzeu v Česku.

„To už je naše budova, takže se budeme stěhovat do vlastního a kolejiště se bude rozšiřovat až do nějakých 50 metrů čtverečních,“ doplnil modelář Petr Sovadina z přerovského klubu železničních modelářů.

Vznikající muzeum nahradí to současné – velké 35 metrů čtverečních, které se nachází v malé podkrovní místnosti v bývalé vodárně přerovského nádraží. Veřejnosti se může otevřít jen jednou ročně – zavítá sem přitom na tři tisíce lidí.