Nacisté ho chtěli vymazat, náchodský židovský hřbitov se ale připomněl

V Metuji a Radechovce nalezli náchodští dobrovolní hasiči neobvyklé kameny. Brzy vyšlo najevo, že jsou to významné památky – staré židovské náhrobky ze hřbitova, který zničili nacisté. Začíná proto pátrání po dalších. Náhrobky skončily ve 40. letech právě ve vodě nebo také na stavbách.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Při cvičení objevili dobrovolní hasiči staré židovské náhrobky

Před druhou světovou válkou byla v Náchodě docela početná židovská komunita. Vše změnil rok 1941, kdy její členy odvezli nacisté na smrt a o dva roky později zničili i starý židovský hřbitov. „Aby se úplně zapomnělo na ty židovské občany u nás,“ podotkla náchodská kronikářka Alena Čtvrtečková. Nyní, bezmála po tři čtvrtě století, se ale hřbitov zcela náhodou připomenul.

Náhrobky nalezli v řece dobrovolní hasiči během cvičení. „Zaujal nás nápis, to nás bouchlo do očí. Spousta kamenů je otočena nápisem dolů,“ popsal hasič Tomáš Kavan. Pak už se hasiči do Metuje a Radechovky vypravili cíleně a doufají, že se jim naskytnou i další příležitosti. „Až trochu opadne hladina, tak bychom chtěli propátrat zbytek toku,“ uvedl hasič Martin Černý. Zatím nalezli čtyři náhrobní kameny. 

Náchodská radnice chce kameny vyzvednout a důstojně umístit na hřbitov. „Budeme jednat se správcem toku o tom, jakým způsobem bude možné jejich vyjmutí,“ poznamenala mluvčí městského úřadu Nina Adlof. 

Povodí Labe již dalo najevo, že s vyzvednutím kamenů souhlasí. Musí to být ale zásah dostatečně odborný, aby nepoškodil koryta obou řek.