V Kuníně lidem došla trpělivost s auty. Chtějí „tichý“ asfalt i obchvat

Obyvatele Kunína na Novojičínsku trápí nadměrný provoz. Obcí podle místních projede denně až 14 000 vozidel, zjistila redaktorka České televize Denisa Kotková.

Video Rušná doprava v Kuníně
video

Rušná doprava v Kuníně

Na 500 lidí proto již podepsalo petici, která obcí koluje už asi tři týdny. „Místním vadí také prašnost a hluk,“ dodala Denisa Kotková. Rušná automobilová doprava obcí projíždí již od čtvrté ranní hodiny. Provoz podle starousedlíků zeslábne až k večeru.

„Musím zavírat okna, jde mi také o bezpečnost dětí,“ sdělila obyvatelka Kunína Simona Holčáková.

„Lidé požadují například položení speciálního tichého asfaltu, který by tlumil hluk z projíždějících vozů, situaci by podle nich vyřešila také stavba obchvatu,“ sdělila Denisa Kotková.

„Stávající dopravní situace nám přecházení cesty znemožňuje, auta ani nezastaví,“ stěžovala si Renata Šťastná, vedoucí učitelka z kunínské mateřské školy.

„Obchvat je namalovaný už dvacet pět let. Někteří z místních již dokonce uvažují o tom, že byty prodají.“

Oldřiška Navrátilová

členka petičního výboru

Podle zjištění České televize je již obchvat zanesen do územního plánu kraje, ale rozhodnutí leží na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). „To ale tvrdí, že jde o nekoncepční řešení, obchvat nelze údajně napojit na D48 a ŘSD s jeho výstavbou proto nepočítá,“ dodala redaktorka ČT. 

Místní proto zvažují protestní blokádu silnice. Trvat by mohla až dvacet hodin. Petici, v níž požadují nápravu stavu, úřadům předloží v září.