Firma lhala zákazníkům, koňské maso prodala jako hovězí. Zaplatí 2,2 milionu

Společnost Kovář plus z Podolí na Uherskohradišťsku se neubránila pokutě ve výši 2,28 milionu korun za to, že klamala zákazníky a nabízela koňské maso jako hovězí. Jde o jednu z nejvyšších pokut, kterou udělila Státní veterinární správa. Pokutu potvrdil Nejvyšší správní soud.

Ilustrační foto
Zdroj: Thinkstock Autor: bhofack2

Firma podle veterinářů poslala na trh 237 tun klamavě označené koniny. Pokuta byla původně 2,38 milionu korun, Ústřední veterinární správa ji po odvolání snížila o 100 000 korun. Podle veterinářů zamítnutím kasační stížnosti skončilo řízení, které trvalo déle než čtyři roky.

„Na základě nashromážděných podkladů rozhodnutí bylo prokázáno, že u všech 36 zásilek masa popsaných ve výroku rozhodnutí správního orgánu prvního stupně šlo o koňské maso o celkové hmotnosti 237 370,88 kg, které stěžovatelka klamavě označila jako hovězí,“ rozhodli soudci Nejvyššího správního soudu.

„K dodávkám a následné distribuci masa z Irska do obchodní sítě v ČR a na Slovensku docházelo téměř dva roky. Vysoké pokuty za klamání spotřebitele dostaly v souvislosti s aférou od dozorových orgánů také další subjekty,“ uvedla veterinární správa.

Firma několikrát uvedla, že se cítí být obětí irského dodavatele, manipulaci s masem popírala.

Nejde o jediný prohřešek, který veterináři s touto společností řeší. Loni jí veterinární správa uložila rekordní pokutu 2,5 milionu korun za to, že přeprodala nejméně 106 tun náhražky sýra, která byla označena jako třicetiprocentní eidam. Mléčný tuk byl ve výrobku nahrazen rostlinným. I toto pochybení aktuálně řeší Krajský soud v Brně.

Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, začala v lednu 2013 ve Velké Británii a Irsku. Výrobce nahrazoval hovězí koninou kvůli tomu, že je levnější. Zdraví konzumentů tím ohroženo nebylo. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha zemích Evropy.

V Česku pokuty za koňské maso ve svých výrobcích dostaly také Tesco a Ikea.

video Konina opět na pultech, navíc byla prošlá
Video Konina opět na pultech, navíc byla prošlá
video

Konina opět na pultech, navíc byla prošlá