Osoblažsko trápí odliv mladých. Střední školy mají málo studentů

Jak dostat více studentů do malých škol v okrajových částech regionu? Takovou otázku si položilo vedení Moravskoslezského kraje. Právě krajská pokladna totiž musí dlouhodobě dofinancovávat školy v okrajových částech regionu, například na Osoblažsku.

Rušit a slučovat školy zatím ale kraj nechce, zjistila redaktorka České televize Tereza Krumpholzová.

Kapacita střední zemědělské školy v Albrechticích je 400 žáků. „V současné chvíli máme okolo 230 studentů,“ sdělila její ředitelka Lenka Metzlová.

Střední školy s tak malým počtem žáků pak musí dotovat kraj. Ročně až dvaceti miliony korun. „To není dlouhodobě udržitelná situace – kraj tak hledá s vedením škol možnosti, jak přitáhnout více studentů,“ dodala Tereza Krumpholzová.

Podle náměstka hejtmana Stanislava Folwarczného (ODS) je takových škol, které musí kraj dotovat, hned několik. „Jedna je v Albrechticích, pak v Jablunkově a také ve Vítkově a Odrách,“ vyjmenoval.

Vedení kraje se rušení školních zařízení prozatím brání. „Když nebudeme mít školy v odlehlých oblastech, tak se nám budou vylidňovat,“ myslí si Folwarczny.

Moravskoslezský kraj spravuje zhruba 130 střední škol. V důsledku úbytku žáků se už dříve spojily školy v Orlové, v Bruntále, Českém Těšíně a Rýmařově.