Turisté zaplavili Adršpach. Doprava kolabovala, auta parkovala i na loukách

Adršpašsko-teplické skály zažily neobvyklý nápor turistů. Velký nával způsobily státní svátky v Polsku. U skal se proto tvořily kolony pomalu projíždějících aut, parkoviště byla přeplněná. Ochranáři kritizují obecní úřad v Adršpachu, že dovolil parkování na loukách a vybíral za to peníze.

Video Události
video

Události: Nápor turistů v Adršpachu

Policie odkláněla dopravu a turisty posílala pěšky nebo do klidnějších lokalit. „Poláci si velmi oblíbili návštěvu těchto skal. Jenže silnice má nějakou kapacitu, parkoviště také,“ podotkla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.

Podobné návaly zažívala skalní města také o prodlouženém víkendu na začátku května. Adršpašsko-teplické skály podle ochranářů ročně navštíví minimálně 400 tisíc lidí. Další rozšiřování parkovišť odmítají. Na přírodu je podle nich už dnes lidí až moc, parkuje se i na loukách. 

„Ta situace už je úplně kritická. V Adršpachu dochází k porušování zákona. Obci už jsme omezili činnost. V podstatě jsme jí zakázali parkování na loukách, a bohužel to obec nerespektuje,“ stěžovala si vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

Turisté zaplavili Adršpašsko-teplické skály také v květnu
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček

Za organizované parkování na loukách obci hrozí správní řízení a pokuta až do statisíců. Starosta Adršpachu Bohuslav Urban žádost ČT o rozhovor odmítl.

Podle ochranářů by nejvíc pomohlo, kdyby už několik kilometrů před skalním městem byly světelné tabule upozorňující, že jsou všechna parkoviště obsazena. Návštěvníkům doporučují, aby při cestě do skal využili vlak, autobus či jízdní kolo, případně si vybrali pro návštěvu vhodnější termín.

Adršpašské skály společně s Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině. Obě skalní města jsou svojí rozlohou 1803,4 hektaru největší národní přírodní rezervací v Česku.