Kvůli střetu s lyžařem na Ještědu obvinila policie řidiče horské služby

Policie v souvislosti s lednovou smrtí padesátiletého lyžaře na Ještědu v Liberci obvinila z usmrcení z nedbalosti šedesátiletého řidiče čtyřkolky horské služby, do které muž na sjezdovce narazil. Podle znalce zvolil řidič chybnou techniku jízdy a nepoužil varovný zvukový signál. Informovala o tom policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová. Obviněnému hrozí vězení na jeden rok až šest let.

Zdroj: Facebook Počasí ČT/Stáňa Jeřábková‎

Tragická nehoda se stala koncem ledna na Beranově cestě mezi spodní částí lanové dráhy Černý vrch a křížením sjezdovek Liberecká a Skalka. Horští záchranáři byli na cestě k pacientovi, který byl v nepřístupném terénu. Než k němu ale čtyřkolka stačila dojet, vyjel z místa zúžení sjezdovky padesátiletý lyžař a narazil do její přední části. Při střetu utrpěl vážná zranění, kterým po převozu do nemocnice podlehl.

Podle závěrů znalce porušil zaměstnanec horské služby důležitou povinnost, která vyplývá z jeho povolání. „Chybnou technikou jízdy s pásovou čtyřkolkou vytvořil lyžaři náhlou a neočekávanou překážku, v důsledku které došlo ke střetu,“ uvedla Šrýtrová. „Podle znalce řidič nejel ani při okraji sjezdovky a čtyřkolka svou šíří zabírala více než jednu třetinu místa, které bylo zúžené v místě terénního zlomu,“ dodala Šrýtrová.

Řidič čtyřkolky podle ní při jízdě porušil i důležitou normu pro lyžařské areály. „Při jízdě použil pouze optické výstražné zařízení, ačkoliv měl užít v tomto případě i akustický signál, na který by lyžař mohl zareagovat již mnohem dříve,“ dodala.

Kvůli jiné tragické nehodě vnikl na Ještědu tunel

Obdobná tragická nehoda se stala na Ještědu v roce 2005, kdy jednatřicetiletá žena při lyžování narazila do terénního auta a těžkým zraněním poté podlehla v nemocnici. Nehoda se stala v nepřehledném úseku, kde se sjezdová trať křížila s takzvanou Televizní cestou, kudy jezdila vozidla ke skokanským můstkům.

Řidiče vozu soud zprostil obžaloby a konstatoval, že vina je na straně střediska. Sportovní areál Ještěd zaplatil ze své pojistky 240 tisíc korun druhovi zemřelé ženy. Zároveň vybudoval v místě křížení tunel, aby se podobná nehoda už nestala.