Vězení ho nemine. Soud potvrdil roční trest vojákovi, který postřelil kolegu

Na rok do vězení půjde sedmadvacetiletý voják Lukáš Šoupal, který loni v říjnu v baru ve Vyškově v opilosti těžce postřelil svého kolegu. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který zamítl Šoupalovo odvolání. Na rok do věznice s dohledem poslal muže vyškovský okresní soud za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a za ohrožení pod vlivem návykové látky.

Ilustrační foto: pistole
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Obhájce Lukáše Šoupala, Zdeněk Mrajca požadoval mírnější trest v podobě podmínky. Státní zástupce nechal rozhodnutí na soudu. Podle dřívějšího rozsudku platí i propadnutí zbraní, které voják přinesl do baru, a náhrada škody 140 000 korun pojišťovně. Muž se už dříve k činu přiznal a litoval ho.

Obhájce poukázal na to, že po nástupu do vězení ztratí práci a budou se mu hůř splácet peníze, které má zaplatit. S postřeleným kolegou uzavřel Šoupal dohodu o náhradě škody, že mu zaplatí ve splátkách bezmála 400 000 korun, zatím mu dal 200 000 korun a část zaplatil i pojišťovně.

Odvolací soud v Brně rozhodoval v Šoupalově nepřítomnosti kvůli pracovním povinnostem. Rozsudek vyškovského soudu potvrdil. Trest je pravomocný. Vojákovi hrozily až čtyři roky za mřížemi. „Trest, jak byl uložený, není v žádném případě nepřiměřeně přísný. Je třeba zmínit i způsob provedení, který je na hranici nedbalosti a úmyslu,“ odůvodnil rozhodnutí soudce Vlastimír Čech.

Výstřel padl v baru v noci na 8. října 2016. Postřelený voják utrpěl těžké zranění. Měl průstřel pravé strany hrudníku, plíce, zlomeninu lopatky a žebra. Už dřív u soudu řekl, že Šoupal s pistolí manipuloval, mířil s ní po lidech a říkal, že „by to teď mohli koupit a má včeličky pro všechny tady, že je skoro jako Bůh“. Po muži vystřelil po placení.

Lukáš Šoupal měl v té době v krvi 1,5 až 2,3 promile alkoholu. Tvrdil, že zbraně kolegovi ukazoval a na výstřel si nepamatuje. Doplnil, že zraněnému poskytl první pomoc a později mu poslal omluvný dopis.