Do Vltavy v centru Prahy někdo vylil červenou barvu, prý kvůli komerci v Mánesu

Vltava v centru Prahy se zbarvila do ruda. Několik osob vlilo u Mánesu do řeky barvu, polili při tom i fasádu nedávno zrekonstruovaného domu. Umístili na něj také cedulky s nápisem „Mánes krvácí, začíná smrdět“. K akci se přihlásila skupina, která kritizuje způsob využívání objektu. Policisté už incident prověřují.

Video Události v kultuře
video

Do Vltavy v centru Prahy někdo vylil červenou barvu, prý kvůli komerci v Mánesu

Údajní iniciátoři, kteří vystupují jako „umělecká skupina Bolt958“, prý chtějí činem upozornit na to, že slavný dům slouží spíše komerčním akcím než umělcům.

„Mánes má sloužit umělcům, avšak v současné době je spíše rozděluje. V prostorách výstavní síně se střídají komerční akce typu výstavy Playstation, Ferrari a nebo momentálně prodejna Reebok s tělocvičnou,“ stojí v prohlášení.

Vltava u Mánesa se zbarvila do ruda
Zdroj: „Bolt 958“

Akcí prý chtějí vyvolat debatu, která by mohla vyústit v jiné řešení než pronajímání budovy ke komerčním účelům. „Věříme, že město by si mělo vážit starých tradic, chtít, aby byla zachována prestiž této budovy a nenechat ji kolemjdoucími vnímat jako reklamní výkladní skříň.“

Červená skvrna na Vltavě
Zdroj: „Bolt 958“

Podle prvních analýz hasičů se dostala do Vltavy vodou ředitelná barva, která se v řece postupně rozpustí. „Naši chemici tam udělali rychlý rozbor. Zjistili, že látka není v databázi nebezpečných látek a že by tedy neměla být životnímu prostředí nebezpečná,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Záležitostí se už zabývá také policie, potvrdil její mluvčí Tomáš Hulan.

Cedulky s nápisem „Mánes krvácí, začíná smrdět“
Zdroj: „Bolt 958“

Budovu s výstavní síní provozuje Nadace českého výtvarného umění, které památku přiřkly po letech sporů soudy. Neuznaly nástupnictví spolku Mánes, který obnovil svou činnost po roce 1989. Nadace čelila v minulých letech kritice části výtvarné obce, že s výtvarnou scénou nekomunikuje, nehospodárně nakládá se svým majetkem, její správní rada není volena transparentně a nenechá mezi sebe vstoupit zástupce mladší generace výtvarníků.