Olomouc hostí tisíce lidí. Účastní se celostátního setkání mládeže

Do Olomouce zamířilo přes 6000 mladých lidí na Celostátní setkání mládeže 2017. Zázemí najdou na vysokoškolských kolejích, během šestidenního programu je čekají přednášky, diskuse, společné modlitby, koncerty i sportovní akce. Podle organizátorů akce bude účastníků ještě více, předpokládají, že další až tisícovka účastníků se bude registrovat na místě.

Video Olomouc hostí setkání mládeže
video

Olomouc hostí setkání mládeže

Zájem mladých lidí o toto setkání podle nich ve srovnání s předchozími ročníky stále roste. Setkání v Česku probíhá pošesté.

„V tuto chvíli udáváme přes 6000 mladých účastníků, předpokládáme však, že ještě další tisícovka přijede až na místo. Bylo tomu tak i na předchozích setkáních, že se registrovali až na místě. Počet účastníků se přitom od každého setkání mírně zvyšuje. Při posledním z nich v roce 2012 ve Žďáru nad Sázavou bylo přihlášeno 5500 lidí,“ řekla mluvčí setkání Anna Sýkorová.

Do Olomouce zamíří lidé ze všech koutů republiky. Největší část, zhruba 2500 lidí, spadá do věkového rozmezí od 15 do 20 let. Podle organizátorů láká účastníky především možnost setkat se s lidmi s podobnými hodnotami či seznámit se s dalšími věřícími.

„Je to především otázka lidí z oblasti Čech. Účastníky však láká také program, pozvaní jsou zajímaví přednášející, jde o lékaře, psychology, historiky, duchovní, ale i známé osobnosti, jako je například režisér Jiří Strach, který bude mít na akci svou vlastní přednášku,“ podotkla Sýkorová.

Zázemí našli na kolejích

S ubytováním tak velkého počtu účastníků nebyl v Olomouci problém. Zázemí najdou na vysokoškolských kolejích. „Vstřícnost ze strany města i univerzity je velká, podařilo se to velmi dobře domluvit. Na předchozích setkáních se spalo po třídách, tělocvičnách, v Olomouci budeme mít k dispozici pokoje na kolejích,“ dodala mluvčí setkání.

Podle ředitele Správy kolejí a menz Josefa Suchánka budou mít k dispozici koleje v celém areálu Envelopy a také kolej Evžena Rošického u sportovní haly. K dispozici budou mít také například tělocvičny či studovny. Vzhledem k celkové kapacitě 4700 kolejních míst využijí účastníci i přistýlky a improvizovaná lůžka na podlaze, uvedl Suchánek na stránkách univerzity www.upol.cz.

Setkání se zúčastní převážně mladí křesťané, program je ale otevřený také pro širokou veřejnost. Připraveny jsou desítky přednášek, workshopů a koncertů, prostor bude věnován také kreativním dílnám, osobním setkáním s biskupy, sportovním aktivitám nebo poznávání olomouckých památek. Hlavní pódium se bude nacházet v areálu Korunní pevnůstky.

Celostátní setkání mládeže se nese v duchu Světových dní mládeže a v Česku jej katolická církev organizuje přibližně jednou za pět let. Naposledy se mladí lidé takto setkali v roce 2012 ve Žďáru nad Sázavou.