Jedna postel, dva spáči, žádné poplatky. Bydlení načerno je u Kvasin v módě

Firmy v kvasinské průmyslové zóně zaměstnávají lidi z různých míst – i ze zahraničí. Nyní ale všichni bydlí v okolí. Někteří ale bydlí načerno – v cizích bytech či nepovolených ubytovnách. Neplatí tak místní poplatky a radnice si stěžují, že se nemohou nijak bránit.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Nepovolené ubytovny trápí Rychnov nad Kněžnou a okolí

V jednom z paneláků v Rychnově nad Kněžnou bydlí několik lidí zaměstnaných v nedaleké kvasinské zóně. Na první pohled by to nebylo nic zvláštního, kdyby zde ovšem nepobývali načerno. Policie tvrdí, že právě to se děje. „Dům slouží jako ubytovací zařízení. Žijí zde Ukrajinci,“ uvedla policejní mluvčí Alena Kacálková. Majitelé nelegálních ubikací jdou podle svědků tak daleko, že pronajímají jednu postel více lidem naráz – na směny tak nejen pracují, ale i spí.

Z pohledu policie lidé, kteří pronajímají byty dělníkům z kvasinské zóny, neporušují zákon. Chybějí jim sice razítka podle stavebních, hygienických či daňových předpisů, ale zkontrolovat to nelze. „Nemáme právo vstupu,“ vysvětlila policejní mluvčí. Stejně argumentuje rychnovský starosta Jan Skořepa (Nezávislí za Rychnov). „Nemáme jakoukoliv páku, abychom to zkontrolovali, natož pak postihli,“ přiznal.

Z hlediska radnic v Rychnově i dalších obcích v okolí zóny je situace neúnosná. Jde především o to, že načerno ubytovaní dělníci neplatí za svoz odpadu ani další poplatky, takže doslova žijí na úkor místních. Rychnovský starosta považuje za možné řešení „vrátit se k zavedení přechodného pobytu a ke zpoplatnění lidí, kteří tady mají přechodný pobyt“. Ve městě podle něj pobývají načerno až dva tisíce lidí.

Kvůli množství zájemců o přenocování je také bydlení na Rychnovsku drahé, nájmy jsou srovnatelné s tím, kolik se platí v Praze. V oblasti s nejnižší nezaměstnaností v Česku stojí pronájem garsoniéry i dvanáct tisíc korun měsíčně.