Odkud jsou ty meruňky? Inspektoři kontrolují sady na jihu Moravy

Z trhu až do sadu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontroluje, jestli ovoce, u kterého trhovci deklarují, že pochází z českých stromů, bylo v českých sadech skutečně vypěstováno.

Kontroloři prověřují ovocné sady
Zdroj: čt24

Místo se žebříkem a sběrnými koši přichází skupina kontrolorů do meruňkového sadu s protokolem v ruce.  

A stejně jako na tržišti i v sadu zajímají  inspektory doklady. Například jestli je paragon vydaný pěstitelem a doklad předložený stánkařem shodný. A musí sedět také písmo, datum i prodané kilogramy ovoce.

„Pokud by například tady na stromech bylo ovoce stále ještě zelené, přičemž by prodejce na druhém konci republiky deklaroval, že ho prodává, tak by se samozřejmě jednalo o podvod,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Video Události
video

Kontroloři prověřují pěstitele ovoce

„Někdy se stane, že prodejce na trhu prodává větší množství, než vůbec v tom sadu je možné vypěstovat. I takové případy historicky známe. A  z toho vyplývá, že doklad je padělaný,“ řekl Kopřiva.

Letos už Státní zemědělská a potravinářská inspekce udělala 673 kontrol ovoce. Pochybení s uvedením země původu nebo přímo jejím falšováním zjistila ve 48 případech.

A inspektoři očekávají, že takových případů bude ještě víc. Kvůli jarním mrazům je totiž českého ovoce, o které spotřebitelé stojí, málo. Podle inspektorů tak bude růst tlak právě na padělání země původu.

Video Události: Škody po letošních mrazech
video

Události: Škody po letošních mrazech

Letošní jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíce mrazy poškodily sady na Moravě, a to především na jihu. Největší propad sklizně se čeká u meruněk a broskví, a to kolem 80 procent. Finančně se největší ztráty odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku, měly by se pohybovat kolem 270 milionů korun.

video Mrazy zničily ovocnářům čtvrtinu úrody
Video Zprávy ve 12
video

Mrazy zničily ovocnářům čtvrtinu úrody

video Poškozená úroda
Video Poškozená úroda
video

Poškozená úroda