Jihočeský kraj musí vrátit Hochtief do hry o dostavbu letiště

Společnost Hochtief se vrací do hry o zakázku na dostavbu letiště v Českých Budějovicích. Jihočeský kraj musí znovu posoudit nabídky firem z tendru s předpokládanou cenou kolem 400 milionů, protože v prvním kole porušil zákon o zakázkách. 

Letiště v Českých Budějovicích
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tendr předběžně pozastavil už v červnu. Rozhodnutí svých podřízených nyní potvrdil i předseda ÚOHS Petr Rafaj. Případem se úřad zabýval na základě podnětu společnosti Hochtief, která v tendru podala nejnižší cenu, ale byla vyřazena.

Zakázku původně získaly společnosti Geosan Group a Habau CZ. Podle ÚOHS ale kraj postupoval v rozporu se zásadou rovného zacházení, když Hochtief z tendru vyloučil. Přitom firmě oproti ostatním uchazečům neumožnil písemně objasnit předložené informace a předložit další doklady, které by jí umožnily splnit požadované podmínky. 

Jihočeský kraj od začátku správního řízení u ÚOHS deklaroval, že jeho rozhodnutí bude respektovat. Hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) proto považuje rozhodnutí úřadu za dobrou zprávu. „Dokončení zadávacího řízení už nestojí nic v cestě,“ dodala s tím, že práce by mohly začít na přelomu letošního a příštího roku. 

Letiště v Českých Budějovicích
Zdroj: ČT24

Dostavba letiště měla začít loni na podzim. Samotné práce, jejichž součástí bude mimo jiné stavba nového terminálu nebo doplnění navigačních a světelných technologií, potrvají přibližně půldruhého roku. 

Na společné podpoře financování provozu letiště, které se rozkládá na ploše téměř 300 hektarů, se kraj a České Budějovice dohodly v roce 2006. Tehdy vojenský provoz nahradil civilní.

Rekonstrukce letiště začala v roce 2009. V areálu je 120 budov, část z nich je využita pro potřeby letiště, část se pronajímá. V roce 2011 Evropská komise zamítla již schválený, zhruba miliardový projekt modernizace letiště, a od té doby kraj financuje rozvoj ze svého.