Muži prodali stovky litrů alkoholu s jedovatým metanolem. Jeden jde do vězení, dva dostali podmínku

Soud ve Zlíně vynesl rozsudek nad třemi aktéry metanolové kauzy. Jeden stráví ve vězení 4 roky, dva obchodníci s otráveným alkoholem dostali podmínky. Muži prodali stovky litrů otráveného alkoholu.

Obchodníci s metanolem u soudu
Zdroj: čt24

Daniel Rafaj ze Zádveřic-Rakové dostal čtyři roky vězení, Zdeněk Kopl z Vizovic dvouletou podmínku a Petr Veselý z Uherského Brodu tříletou podmínku.

Devětašedesátiletý Kopl podle obžaloby převzal na přelomu srpna a září 2012 za účelem zisku od hlavního distributora otrávené směsi Jiřího Vaculy v Podkopné Lhotě asi 2000 litrů směsi metanolu a etanolu. Policii se nepodařilo přesně zjistit, jak s ní Kopl naložil.

Video Zprávy ve 12
video

Soud trestal aktéry metanolové kauzy

Osmačtyřicetiletý Rafaj obchodoval zhruba od roku 2010 s nelegálním alkoholem. Podle obžaloby si ho opatřil i na přelomu srpna a září 2012, kdy směs kontaminovanou metanolem použil k výrobě nejméně 360 litrů slivovice. V září ji pak prodal či dal neznámému počtu lidí, z nichž několik utrpělo těžkou újmu na zdraví. Rafaj vinu přiznal a svého jednání litoval.

video Události: Dopady metanolové kauzy
Video Události
video

Události: Dopady metanolové kauzy

Sedmatřicetiletý Veselý byl Rafajovým zákazníkem a 8. září 2012 od něj odebral asi 120 litrů slivovice kontaminované metanolem. Nabízel ji přes internet i jinou inzercí a několika lidem ji prodal. Veselý podle obžaloby přivodil těžkou újmu na zdraví dvěma zákazníkům. U soudu řekl, že se domníval, že kupuje slivovici z legální pálenice, a že nikomu nechtěl ublížit.

Všichni tři muži původně figurovali mezi 31 lidmi obžalovanými v hlavní větvi metanolové kauzy. Krajský soud ale jejich případy poslal k okresnímu soudu. Míchači směsi Rudolf Fian a Tomáš Křepela byli už dříve odsouzeni na doživotí, hlavní distributor Vacula přijal patnáctiletý trest. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.