Soud řeší případ zapálení bytu. Spalo v něm několik dětí

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ muže, který podle obžaloby loni v opilosti zapálil dveře bytu, kde spaly nejméně tři jeho děti. Obžalovaný odmítl, že by dveře zapálil.

Podle žalobce, který ho poslal před soud, se však chtěl pomstít matce svých dětí. Muž ale tvrdí, že si jen několikrát posvítil zapalovačem na zámek. Podle vyšetřování byt nezačal hořet jen díky rychlému zásahu sousedů, kteří požár v samém zárodku zlikvidovali.

Státní zástupce uvedl, že obyvatelům bytu, mezi nimiž bylo několik dětí, hrozila otrava zplodinami, popřípadě popáleniny. Muž proto čelí obžalobě z pokusu o těžké ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. Do vězení může jít až na osm let.

„Věděl, že v bytě se nacházejí pouze nezletilé děti bez jakéhokoliv dalšího dozoru. Dá se podle mě předpokládat, že pokud by se ten požár nebo zplodiny rozšířily do bytu, tak by těm osobám uvnitř mohl způsobit nejméně těžká zranění.“

Michal Król

státní zástupce

Obžalovaný v bytě už nebydlel. Žila v něm družka s jeho čtyřmi dětmi a synem svého dřívějšího partnera. Podle obžaloby muž loni v noci na 18. září přišel k bytu a zapálil čalounění na dveřích. Pak z místa odešel.

Tuto verzi obžalovaný ve středu ale nepotvrdil. Hájil se tím, že ho k bytu zavolaly děti, které byly doma bez dozoru. Zapalovačem si jen údajně posvítil na zámek, protože se mu zdálo, že v něm je zalomená sirka.

„Hořící dveře uhasili sousedé, pomohli jim hasiči. Jeden ze sousedů nevěří, že by jeho známý chtěl, aby jeho děti uhořely. Podle něj to udělal někdo jiný,“ dodal redaktor České televize Jiří Loučka.