Centrem města rychle, ekologicky a zadarmo. Hradec Králové zavádí elektrobus

Ekologicky a zadarmo budou moci už brzy cestovat centrem města lidé v Hradci Králové. Radnice zavede takzvanou Zelenou linku – elektrobus, který má obyvatele krajského města naučit, že kvůli krátkým cestám centrem nemusí nutně sedat za volant.

Video Události v regionech (Praha)
video

Centrem Hradce Králové bude jezdit elektrobus

Nová linka poprvé v novodobé historii propojí historický střed města s širším centrem. Pokrýt by měla všechny hlavní cíle. Město tak chce lidem nabídnout alternativu k jízdě autem a ulevit přetíženým ulicím.

„Zavedením nové linky chceme oslovit nejen stávající cestující městské hromadné dopravy, ale i ty, kteří pro cestu do centra využívají auta. Elektrobus nabídne možnost dopravy do centra bez starosti s hledáním místa k zaparkování, v tomto případě navíc zcela zdarma,“ řekl primátor města Zdeněk Fink.

„Městská doprava je moderním způsobem cestování ve všech větších městech nejen v Evropě. Přesednutím z auta do elektrobusu, trolejbusu nebo autobusu se uleví i silnému provozu v centru města, s čímž souvisí i pokles emisí,“ vysvětluje další důvody zavedení této novinky ve městě primátor. 

Linka bude jezdit od 9 do 17 hodin, a to třikrát za hodinu. Okružní trasa je dlouhá přes 3,5 kilometru, jízda potrvá 15 minut. Linka nebude označena číslem, ale ponese přímo název Zelená linka. Dopravu obstará elektrobus, který je šetrnější k přírodě a jeho provoz je mnohem levnější než u běžných autobusů.

„Máme naměřeno, že tento typ má spotřebu 0,9 kW na kilometr, což jsou necelé 3 koruny. U běžného naftového vozidla počítáme náklady 8 až 9 korun na jeden kilometr,“ uvádí ředitel Dopravního podniku Hradec Králové Miroslav Kulich.

I díky tomu může město odpustit lidem na Zelené lince jízdenky. „Předpokládá se, že náklady budou kolem 80 tisíc korun měsíčně. Město to zatím uhradí z provozní rezervy rozpočtu,“ říká mluvčí magistrátu.

Provoz začne od září a v prvních měsících se bude hlavně zkoušet, jaký budou mít lidé o linku zájem. Pokud se osvědčí, zavede ji město natrvalo. A pak by měl elektrobus najezdit centrem města 23 tisíc kilometrů.