Slůně Chandru

Slůně Chandru se ukáže návštěvníkům. Vivesh o něj perfektně pečuje

Ostravská zoologická zahrada začne od čtvrtka postupně zpřístupňovat sloní pavilon, který byl uzavřený po narození sloního mláděte. Sameček Chandru (Měsíc) zatím prospívá dobře a odchov je bez komplikací, uvedl ošetřovatel slonů Ondřej Matěj. Slůně se narodilo 8. července.

 

„Pavilon bude postupně zpřístupněn, ale od čtvrtku bude zatím otevřen tak na hodinu denně. Nicméně ta hodina nebude přesně daná. Budeme to řešit podle provozních podmínek a stavu slonice, jestli bude v pohodě,“ uvedl Matěj.

Zoo tak chce předejít tomu, aby se do pavilonu nahrnuly davy lidí, které by samici mohly zneklidnit. V zoo také ve středu bylo poměrně hodně návštěvníků, kteří prakticky neustále mířili ke slonímu pavilonu a snažili se sloní mládě zahlédnout alespoň přes skleněné dveře.

„Chceme samici postupně přivykat, protože předpokládáme, že těch návštěvníků se přijde podívat hodně, a nechceme to uspěchat tak, aby nebyl zbytečný stres,“ uvedl Matěj.

„V tuto chvíli si myslíme, že to bude na hodinu, ale může se stát, že přijde skupina příliš hlučných lidí, kteří nebudou respektovat to, že se mají chovat potichu. Zvíře může znervóznět - pak budeme muset pavilon uzavřít.“

Petr Čolas

ředitel Zoo Ostrava

Slonímu mláděti se podle něj daří velmi dobře. Mládě pravidelně spí a bez problémů přijímá i mateřské mléko. „Máma Vishesh se úplně skvěle zlepšila. Takže ty první dny, kdy to bylo takové nervóznější, jsou pryč. Je to naprosto v pořádku, mládě se chová jako slůně, hraje si a hledá různé impulzy. Snaží se i s námi pomalu ale jistě kontaktovat,“ doplnil Matěj.

Noční hlídky skončily

Ošetřovatelé tak už nedrží ani noční hlídky, ale na slony se mohou kdykoliv podívat z domu, protože pavilon je pod dohledem kamer. Ošetřovatelé ale do odchovu malého slůněte stále nezasahují. Dosud tak ani není jasné, kolik slůně, které je stále velmi bojácné, váží či měří.

Mládě přišlo na svět po zhruba osmihodinovém porodu okolo 11:00. Samice byla březí 662 dnů a porod byl bez komplikací, mládě se záhy postavilo na nohy. Vishesh porodila již své třetí mládě, ale v minulosti se vždy vyskytly problémy.

U prvorozeného slůněte v roce 2011 byla samice agresivní a o mládě nechtěla pečovat, slůně uhynulo na celkovou sepsi a selhání oběhového systému. O samičku narozenou o tři roky později se sice už starala, ale mládě nedokázalo sát mateřské mléko a uhynulo v necelých dvou letech. Otcem posledního slůněte je Calvin, kterého zoo musela předloni nechat utratit kvůli neléčitelným problémům s předními končetinami.

Kdy bude sloní pavilon otevřen veřejnosti úplně, ještě ošetřovatelé ani vedení zoo neví. Záležet bude na tom, jak na návštěvníky bude sloní samice a její mládě reagovat. Už na podzim by ale ostravská zoo mohla stádo rozšířit o nového samce, zjistila redaktorka České televize Martina Koziolová.