Dopravu na Jižní spojce komplikovala nehoda, kamion se převrátil a začal hořet

Nehoda kamionu komplikovala dopravu v Praze na Jižní spojce u Záběhlic. Tahač s návěsem skončil v příkopu, ležel na boku a musel být vyproštěn. Kvůli hořícímu motoru na místě zasahovali také hasiči. Nehoda a vyprošťovací práce během středy výrazně omezovaly provoz ve směru k Barrandovskému mostu, tvořily se dlouhé kolony.

Nehoda kamionu na Jižní spojce
Zdroj: ČTK Autor: HZS Praha, Radek Krahulík

Nehoda se stala kolem 6:15. „Tahač s návěsem skončil mimo komunikaci. Poničil svodidla a billboard. Řidič vozu je v péči záchranářů,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Hasiči zlikvidovali požár motoru zhruba za pět minut od příjezdu na místo. Poté museli přečerpat asi 600 litrů nafty z poškozených nádrží kamionu. Odpojili už také návěs a tahač vrátili na kola.

Zhruba po hodině byl zprovozněn levý jízdní pruh, před 11:00 už bylo možné jezdit dvěma pruhy. O komplikacích informovaly řidiče světelné tabule na Jižní spojce. 

Kolem 15:00 se podařilo dostat na kola návěs, o hodinu později i tahač. Překládka nákladu však ještě omezovala dopravu v pravém pruhu i během odpoledne. Kolona ráno sahala až k Černému Mostu, dopoledne bylo zdržení jen zhruba 15 minut. Odpoledne už ale kolony opět dosáhly několika kilometrů.

Pražští radní před týdnem schválili plán na zákaz vjezdu kamionů mj. i na Jižní spojku. Ta v současnosti částečně nahrazuje nedokončenou jihovýchodní část vnějšího okruhu. Proti zákazu se však postavilo ministerstvo dopravy, Středočeský kraj i autodopravci. Podle nich by opatření vytlačilo nákladní dopravu na středočeské silnice, které na to nejsou uzpůsobené.

Dopravci podle mluvčího Česmadu Martina Felixe již dva roky upozorňují na to, že zákaz je v praxi neuskutečnitelný a jeho schválení považují za předvolební populismus. „Jižní spojka je jedinou komunikací dálničního typu ve městě a je pro silniční dopravu nenahraditelná. Pokud k zákazu dojde, bude to znamenat dopravní kolaps,“ řekl.