Moravskoslezský kraj zaplatí dojíždění za prací. V první fázi 300 lidem

Moravskoslezský kraj spouští pilotní projekt Zaměstnanecká mobilita, jehož cílem je zastavit odliv lidí z regionu a podpořit migraci zaměstnanců tak, aby firmy měly dostatek kvalifikovaných pracovníků. Kraj začíná dělat konkrétní kroky společně s městy Karviná, Havířov a Orlová, zaplatí například lidem 300 ročních karet na cestování v integrovaném systému ODIS.

Video Příspěvek na dojíždění za prací
video

Příspěvek na dojíždění za prací

Zástupci kraje a měst tento týden v Karviné podepsali memorandum o spolupráci při uskutečňování projektu, jak potvrdila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

„Zaměstnavatelé si stěžují, že nemohou najít dostatek zaměstnanců, protože lidem se nevyplatí dlouho a draze cestovat. Kvůli dojezdové vzdálenosti a hlavně cenám za dopravu odmítají jejich pracovní nabídky a raději se stěhují za prací jinam,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Projekt za 1,5 milionu korun

Roční karty ODIS rozdělí kraj rovným dílem mezi Karvinou, Havířov a Orlovou. Lidé díky kartám budou moci zdarma cestovat do zaměstnání na území celého kraje, náklady na tento projekt překročí 1,5 milionu korun. Žadatelé o bezplatné cestování se mohou obracet na radnice svých měst.

„Samotné firmy mají omezené možnosti, jak své zaměstnance motivovat levným bydlením, dotacemi na dopravu nebo rekvalifikačními kursy. Tomu ale můžeme pomoci my, kraj i stát, a bude dobře, když budeme spolupracovat a své postupy koordinovat.“

Tomáš Hanzel (ČSSD)

primátor Karviné

Orlovský starosta Tomáš Kuča (ČSSD) uvedl, že projekt považuje za první krok ve společném úsilí kraje a měst udržet zejména mladé lidi ve městech a zároveň je tam přilákat. „Snažíme se čerpat z jedné z konkurenčních výhod, a to snadné dosažitelnosti z okolních měst a snadné nabídky bydlení, služeb a dalších aktivit. Věřím, že to pomůže i našemu kraji v zaměstnanosti a pracovní mobilitě,“ uvedl Kuča.

Do projektu se zapojil také největší poskytovatel nájemního bydlení v regionu, společnost Residomo (dříve RPG Byty), která v kraji vlastní mimo jiné více než 43 000 bývalých bytů OKD. Její mluvčí Kateřina Piechowicz uvedla, že firma je připravena podpořit nové zaměstnance zapojených firem i čerstvé absolventy škol startovacím nájmem.

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji v červnu 2017
Zdroj: MPSV

Moravskoslezský kraj patří k oblastem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci června tam nemělo práci 54 000 lidí. Zároveň tam ale zaměstnavatelé shánějí nejméně 13 000 pracovníků, často marně, a musejí tak zaměstnávat cizince.