Jihočeská ČSSD po sporech s vedením potvrdila volebního lídra

Jihočeští sociální demokraté po sporech s celostátním vedením ČSSD potvrdili v korespondečním hlasování členů, že krajským lídrem pro sněmovní volby bude bývalý starosta Písku Ondřej Veselý. Informoval o tom mluvčí strany Mikuláš Klang. Řada lidí včetně původního lídra kandidátku již dříve opustila, když vedení strany vyškrtlo z listiny bývalého hejtmana Jiřího Zimolu.

Lídrem ČSSD v jižních Čechách je Ondřej Veselý
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Stranických primárek se v jižních Čechách zúčastnila prostřednictvím korespondenčního hlasování třetina členů ČSSD v kraji. Veselý dostal podle Klanga zhruba dvě třetiny hlasů. Z druhého místa bude kandidovat náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola a ze třetího místostarostka Tábora Olga Bastlová.

Celostátní předsednictvo ČSSD vyškrtlo v květnu z posledního místa jihočeské kandidátky Zimolu, který v dubnu odstoupil z funkce hejtmana. Zimola rezignoval kvůli kauze vysokých odměn vedení společnosti Jihočeské nemocnice a rekreačního domu, který pro Zimolu staví nyní již bývalý předseda představenstva Jihočeských nemocnic Martin Bláha. Zmíněnými kauzami zdůvodnilo vedení ČSSD i vyškrtnutí Zimoly z volební kandidátky. Bývalý hejtman jakékoli pochybení popírá.

Jihočeští sociální demokraté se poté několikrát pokoušeli jednat s vedením strany o Zimolově návratu na kandidátní listinu. Tento krok však odmítl po odchodu Bohuslava Sobotky z čela strany i Milan Chovanec, který stranu z pozice statutárního místopředsedy nyní vede. Z kandidátky na protest proti Zimolovu vyškrtnutí odešlo postupně devět lidí.

Sociální demokraté již zvolili lídry kandidátek ve všech krajích, primárky v jižních Čechách byly poslední. Účast straníků na hlasování se pohybovala většinou kolem 40 procent, pouze na Vysočině přesáhla 50 procent.