Kvalita vody se zhoršuje, zákaz koupání platí už na čtyřech místech

Kvalita vody v rybnících a koupalištích se podle měření zhoršuje. Na čtyřech místech Česka už hygienici vydali zákaz koupání a lidem tam hrozí akutní poškození zdraví. Na dalších šesti pak je voda ke koupání hodnocena jako nevhodná. Rekreantům ale žádný postih za porušení zákazu nehrozí a mnozí je tak ignorují. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Kvalita vody v rybnících a koupalištích se zhoršuje

Zákaz koupání platí od pátku třeba v rybníku Medlov na Žďársku. Ve vodě jsou sinice a zvýšené množství chlorofylu. Laik pozná kvalitu vody podle průhlednosti hladiny – na Medlově je vidět jen 30 centimetrů, a to je podle hygieniků špatně.

Pan Zdeněk se ale plavání vzdát nechtěl a tak to zkusil. „Já jsem včera byl na Milovském rybníku, tam je koupání podle mne horší a tam je koupání povoleno, ale to je optický klam,“ tuší rekreant z Jaroměře.

Strach z vody ani případných následků jako jsou alergie a střevní problémy neměl ani pan Lubomír z Prahy, i když do vody se mu dnes nechtělo. „Není problém se potom vysprchovat, takže se nebojím,“ říká. „Říkáme, že koupání je na vlastní nebezpečí,“ uvádí ředitelka Hotelu Medlov Markéta Fialová.  

Odbahnění zátoky Máchovu jezeru nepomohlo

Problém se sinicemi má i Máchovo jezero. Sníženou kvalitu vody potvrdily rozbory ze všech pláží, a to i přes to, že v zimě bagry odbahnily Dokeskou zátoku. Sinice ale na atraktivitě jezeru neubírají, desítky let se řadí mezi nejoblíbenější česká rekreační místa.

V roce 2004 způsobil velký přísun fosforu takový rozvoj sinic, že tam dokonce hygienici vyhlásili zákaz koupání. Během chemické očisty v následujících čtyřech letech v jezeře skončily stovky tun hlinitých solí.

Jezero se také opakovaně vypouštělo, měnila se rybí osádka a bagry čistily zátoku. Přes veškerá opatření ale sinice v jezeře opět jsou. Snahou je teď omezit množství fosforu v Robečském potoce, který jezero napájí, a snížit tak sinicím přísun živin.

Stejný problém trápí například také táborský rybník Jordán, který přitom prošel nákladným odbahněním před třemi lety. Důvodem jsou zřejmě chybějící nebo nedostatečně účinné čistírny vod v okolních obcích. Nezanedbatelným zdrojem znečištění jsou i okolní průtočné hospodářské rybníky, kde vodohospodáři často hnojí, aby se kaprům dařilo.

Sinice nemusí být ani vidět, přesto škodí

V jižních Čechách hygienici pravidelně testují kvalitu vody celkem na sedmi místech. Poslední rozbory potvrdily opakovaně horší vlastnosti vody ve Staňkovském rybníku poblíž Chlumu u Třeboně.

„Sinice okem vidět nejsou, ale mikroskop je najde,“ říká Marcela Zemková ze Zdravotního ústavu v Jindřichově Hradci poté, co nabrala vzorky z několika míst z hloubky třiceti centimetrů.

Video Události
video

Voda je špatná i ve Staňkovském rybníku poblíž Chlumu u Třeboně

„Teď jde vítr na nás, tak je to jasný, že to tlačí sem. To je takový jenom… to se odhrne a jde se koupat bez problémů. To nic není, to je trošku hysterie,“ myslí si rybář Ladislav Šmejkal, který k rybníku jezdí na dovolenou přes 40 let. Podle hygieniků ale po koupání hrozí zdravotní problémy, hlavně dětem, těhotným ženám nebo lidem se sníženou imunitou.