Roithová je ve vedení jihočeských nemocnic. Zastupitelé ji nechtěli, ale ztratili vliv

Bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová (KDU-ČSL) se i přes nesouhlas zastupitelů dostala do vedení jihočeských nemocnic. Krajští radní ji jmenovali členkou představenstev všech osmi nemocnic holdingu Jihočeské nemocnice, jehož ředitelkou ji původně chtěli učinit. Z čela holdingu v dubnu odstoupil ředitel Martin Bláha, který čelil kritice kvůli vysokým odměnám. Krátce poté odstoupil i dlouholetý jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Zuzana Roithová
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Zuzana Roithová sice přišla do Jihočeských nemocnic již v květnu, ale hlasování zastupitelů na konci června její postavení znejistilo. Ke zvolení do představenstva holdingu jí chyběl jeden hlas, potom se však sotva mohla stát předsedkyní představenstva. Nyní se to změnilo a Roithová se členkou stala – již bez přispění krajského zastupitelstva.

Jihočeští radní využili ke zvolení Zuzany Roithové do představenstev nemocnic novou pravomoc, kterou jim dává novela zákona o krajích platná od 1. července. Podle ní již souhlas zastupitelů není potřeba. „Paní doktorka Roithová byla navržena do představenstev všech osmi nemocnic holdingu a radou kraje schválena. Tímto rozhodnutím se stala členkou představenstva všech osmi nemocnic holdingu,“ uvedl náměstek hejtmanky Josef Knot (TOP 09).

Během svého dosavadního působení v krajském zdravotnickém holdingu navštívila Zuzana Roithová jednotlivé nemocnice a pochválila jejich úroveň. „Jsou výborně vybavené, zrekonstruované, je tam úžasná čistota, a to i na odděleních dlouhodobé péče. Úroveň je srovnatelná s nemocnicemi, které znám ze zahraničí,“ řekla. Zabývat se chce personálními otázkami, kvalitou péče a komunikací, ne jenom ekonomikou.

Roithová nahradila Martina Bláhu, který vedl holding do 30. června, rezignaci však ohlásil již v dubnu. Bláhu řada zastupitelů kritizovala, že z nemocnic pobíral na odměnách ročně 7,2 milionu korun. Otázka zdravotnictví stála i za pádem jihočeské koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, krize smetla i dlouholetého hejtmana Jiřího Zimolu. Holding tvoří nemocnice České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor.