Krnovští neprojedou frekventovanou tepnou. Začaly rozsáhlé opravy kanalizace

V Krnově začala velká oprava kanalizace. Až do konce roku bude rozkopaná frekventovaná Chářovské ulice. Město se totiž rozhodlo investovat do výměny starého potrubí, které podle zjištění redaktora České televize Pavla Habrama prosakovalo.

Video Dopravní problémy kvůli kanalizaci
video

Dopravní problémy kvůli kanalizaci

„Jednalo se o nejstarší úsek krnovské kanalizace, která se nacházela pod Chářovskou ulicí,“ dodal Pavel Habram, podle něhož se město rozhodlo pro její renovaci po zevrubném kamerovém průzkumu.

Oprava kanalizace probíhá v několika etapách po přibližně stometrových úsecích. „Díky nasazení několika skupin dělníků se pracuje na třech místech současně,“ dodal Pavel Habram. Stavbaři za 19 milionů korun do konce roku celkem vymění potrubí v délce okolo 1,5 kilometru, řekla mluvčí radnice Dita Círová.

Město obyvatele upozorňuje na to, že během pokládky kanalizačního potrubí bude komunikace v těchto úsecích hůře průjezdná a místy nebude průjezdná vůbec. Současně se může během prací víc prášit nebo může být v ulici bahno, dodal Lubomír Stýskala z odboru veřejných zakázek. Podle něj je současné potrubí nevyhovující. 

„Od ulice Textilní po Libušinu ulici budeme stávající kanalizaci vložkovat bezvýkopovou technologií. Zároveň na dalších dvou místech začnou výkopové práce, protože ve zbývajícím úseku bude prováděna výměna kanalizace pokládkou potrubí do vykopané rýhy.“

Lubomír Stýskala

odbor veřejných zakázek

Po ukončení prací silnice dostane i nový asfaltový povrch. „Ještě v tomto roce necháme zpracovat projektovou dokumentaci na stavební úpravu komunikace včetně přilehlých chodníků. Řešit bude výškové osazení silničních obrub podél komunikace včetně výškového navázání vjezdů na přilehlé pozemky, úpravu dlažeb chodníků a výškové osazení uličních vpustí,“ vyjmenoval Stýskala.

Konečná úprava komunikace a chodníků by se podle něj měl uskutečnit do dvou let.

Kanalizací Krnovští nekončí, na další projekty dají půl milionu korun

Krnovská radnice letos rozdělí 500 000 korun mezi projekty, které navrhli a pak i v hlasování vybrali obyvatelé města. Hlasování minulý týden skončilo. Projekty, které získají v rámci takzvaného participativního rozpočtu podporu, město zveřejní příští týden.

Obyvatelé Krnova nejprve navrhovali investice, přičemž podmínky splnilo devět projektů. Mezi nimi například oprava části cyklostezky v Krnově-Chomýži za 285 000 korun, otevření stálé výstavy panenek s náklady 150 000 korun nebo rozšíření Ježečkova paloučku o cvičební prvky a bosou stezku s náklady přes 150 000 korun. Město následně vybralo ty, které splnily podmínky, a nechalo o nich hlasovat obyvatele. Lidé na to měli čas do konce minulého týdne.

„Nyní výsledky zpracováváme. Všechny informace zveřejníme příští týden ve středu,“ uvedla Círová.

Město se už jednou pokusilo částečně přenést na občany rozhodování o investicích, a to v březnu. S výzvou zástupci radnice tehdy ale neuspěli. Od obyvatel dostali jen jeden návrh na investici, který navíc nesplnil základní kritéria. V tehdejším prvním kole dalo město k dispozici 300 000 korun, ale odezva byla téměř nulová. V současném druhém kole se proto částka zvýšila na půl milionu a podmínky byly zjednodušeny.

V jiných městech podobné snahy zapojit veřejnost do rozhodování o penězích fungují. Například v ostravské části Mariánské Hory a Hulváky se radním sešlo 39 návrhů. Lidé pak v hlasování rozdělili 1,5 milionu korun. Prosadili vznik dětských hřišť, bezpečnostní tlačítka pro osamělé seniory nebo ozdobnou kašnu před kostelem.