Dánský pár dlouho usiloval o dítě. Řešením byl pobyt v protiatomovém krytu

Tříměsíční Trille je prvním dítětem, u kterého bylo potvrzeno početí přímo v brněnském krytu 10-Z. Její rodiče, kteří se dlouho o dítě pokoušeli, ve studených podzemních prostorách strávili deset nocí. Holčička dostala od provozovatelů krytu doživotní vstupné do podzemních prostor zdarma.

Video Události v regionech (Brno)
video

Dánskému páru pomohl k potomku netradiční pobyt v krytu

Christian a Camilla Birkedalovi se dlouho pokoušeli o dítě, ale neúspěšně. Do Brna by nejspíš nezamířili, kdyby sem na jednu z reprodukčních klinik nejeli na několikadenní hormonální léčbu. Deset nocí přitom strávili v protileteckém krytu v centru Brna. Nabídku netradičního zážitkového pobytu si našli na internetu.

Dlouhý pobyt v krytu jim rozmlouvali 

Dánského filmaře, který spolupracoval na severských seriálech Vláda nebo Zločin, ale pracovníci krytu od tak dlouhého pobytu hluboko v kopci pod Špilberkem původně zrazovali. „U nás se prožívá zážitek jednu noc, maximálně dvě. Tak jsme mu řekli, že 10 dní v krytu, to je možná i zátěžová věc, a on na tom velice trval,“ popsal pracovník krytu Stanislav Kovařík.

Kryt 10-Z funguje od loňského května jako muzeum. V červnu pak přibyly zážitkové pobyty. Birkedalovi byli jedni z prvních, kteří je využili. „Ve městě jste pořád venku, v kavárnách. Tady jsme byli jen přes noc. Bylo to pěkné, mohli jsme tu spát a být nerušení v naší malé jeskyni,“ pochvalovala si pobyt Camilla Munk Steen.

Do Brna se chtějí vracet každý rok

Tříměsíční Trille dostala od provozovatelů krytu 10-Z doživotní vstupné zdarma. „V Brně jsme podruhé a už jsme s městem tolik spojení! A toto gesto od pracovníků bunkru pro Trille, protože byla v bunkru vyrobená, nás s Brnem spojuje ještě víc,“ řekl Christian Birkedal. Rodina z Dánska teď plánuje studený kryt, a hlavně Brno samotné, navštěvovat minimálně jednou za rok. Obdivují hlavně zdejší klid a přátelskou atmosféru.