Mor decimuje divočáky. Ohnisko nemoci zůstává u Zlína

Po víkendu se počet divočáků pozitivně testovaných na africký mor prasat zvýšil o devět na čtyřicet kusů. Veterináři celkem evidují 75 uhynulých zvířat. Všechny pozitivně testované kusy se objevily v okolí Zlína.

Mláďata divokých prasat
Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: S. Ziese

Naopak u kusů testovaných mimo toto území se nemoc neprokázala. Negativní testy byly u divočáků, které našli myslivci třeba na Buchlovicku nabo na Sušicku.

„Dosud se mor neprokázal u 21 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čeká v současné době 13 vzorků, jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku,“ uvedl Petr Majer z veterinární zprávy.

Video Události
video

Myslivci začali odstřel divočáků

Zdroj: čt24

O zvýšený odstřel černé zvěře už se pokoušejí například myslivci na Vsetínsku, tedy v okrese, který s oblastí zamořenou africkým morem prasat sousedí. „V sobotu jsme byli na společné čekané v honitbách Kateřinice Dubcová, Kateřinice Korýca a Ratiboř, které mají dohromady 2200 hektarů. Ve 12 chlapech jsme střelili dvě prasata, další jsme viděli, ale nedostali jsme se k ráně. Dnes jdeme na čekanou znovu,“ řekl ČTK předseda Okresního mysliveckého spolku Vsetín Michal Zubíček.

Odměnu za každého zastřeleného divočáka, která byla myslivcům přislíbena minulý týden, ale na Vsetínsku zatím nedostali. „Zatím jde jen o ústní příslib, nic není papírově schválené. Věřím ale, že ministr (zemědělství Marian) Jurečka svá slova dodrží,“ doplnil Zubíček.

Od pátku platí mimořádná veterinární opatření kvůli moru. Myslivci mohou v celé republice používat dříve zakázané metody lovu, například na místech, kde se sklízí zemědělské plodiny. Mohou také používat při lovu zařízení pro noční vidění nebo umělé zdroje osvětlení.

Zemědělci musí hlásit v tzv. oblasti intenzivního lovu, tedy v části Moravy, sklízení plodin myslivcům den před samotným žetím. Za neinformování hrozí zemědělcům až dvoumilionová pokuta u právnických nebo podnikajících osob, u fyzických osob 50 000 korun.

video Události ČT: Receptem na mor prasat je intenzivní odstřel
Video Události
video

Události ČT: Receptem na mor prasat je intenzivní odstřel

video Myslivci se chystají na odstřel divočáků
Video Studio ČT24
video

Myslivci se chystají na odstřel divočáků

Zdroj: čt24

Zemědělci v oblasti intenzivního odlovu musí sklízet plodiny od vnějšího okraje pole směrem ke středu sklízené plochy. V okrese Zlín, kde se mor vyskytl, platí výjimka, divoká prasata se tam dál nesmějí lovit ani přikrmovat. V budoucnu to bude možné za splnění podmínek v plánu na vymýcení choroby. Lovit se nesmějí hlavně kvůli tomu, aby se černá zvěř nerozprchla do dalších lokalit.