Studenti Masarykovy univerzity našli na Znojemsku při praxi pravěkou pec

Pravěkou pec odkryli studenti archeologie z Masarykovy univerzity u Těšetic na Znojemsku. Jde o další nález na neolitickém sídlišti, které slouží k praktické výuce. Pec je součástí většího celku, v němž se nachází obilná zásobní jáma a základy hospodářského stavení.

Archeologický průzkum v Těšeticích
Zdroj: čt24

Už více než padesát let slouží těšetické neolitické sídliště praktické výuce posluchačů Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity. Během nich objevili například hrobku lukostřelce, množství keramiky nebo více než tři sta pravěkých sošek jako jsou třeba Venuše.

„Nejzajímavějším nálezem letošní sezony je právě tento pozůstatek keramické pece, která se nacházela na okraji rozlehlé stavební jámy kultury s lineární keramikou. Tvořená vlastně byla na bázi kamenným roštem, který byl omazán. A na něm byla vystavěna kopule tvořená roštem z proutí, omazaným hlínou,“ řekl vedoucí studentské praxe Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity Jaroslav Bartík.

Nově odkrytá pec se nacházela uprostřed neolitické vesnice. Právě tady na poli u Těšetic stálo před osmi tisíci lety několik desítek domů.

Pozůstatky pravěkých kultur, všech z mladší doby kamenné, ale i doby bronzové a halštatské, začali u obce odborníci z Masarykovy univerzity systematicky zkoumat v roce 1956.

Pohřebiště a sídliště prvních zemědělců doplnil jeden z nejvýznamnějších objevů – rondel z mladší doby kamenné, který vybudovali lidé z kultury s moravskou malovanou keramikou. Těšetický rondel byl vůbec první kompletně odkrytou stavbou tohoto typu v Evropě.

video Archeologové objevili Venuši v sukni
Video Události v kultuře
video

Archeologové objevili Venuši v sukni

video Speciální rentgen zkoumá Věstonickou venuši. Artefakt na "vyšetření" doprovázeli policisté
Video Události
video

Speciální rentgen zkoumá Věstonickou venuši. Artefakt na "vyšetření" doprovázeli policisté