Mor prasat se drží na Zlínsku. Divočáci ze Vsetínska ho zatím nemají

Africký mor prasat byl potvrzen už u 24 uhynulých divočáků. Od pátku tak přibyly dva nové případy. Celkem byl ve Zlínském kraji od doby vypuknutí nákazy před více než dvěma týdny nahlášen nález 38 uhynulých divokých prasat. Nákaza se zatím objevuje jenom v okolí Zlína.

Ilustrační fotografie chovu prasat
Zdroj: ČTK Autor: Břetislav Fiala

Deset testovaných prasat mor nemělo. Zdroj nákazy se ale dosud nenašel.

„Pozitivní výsledky testů na africký mor prasat se opakují u uhynulých zvířat nalezených v katastrech zlínských místních částí Příluky, Lužkovice, Kostelec a v obci Hvozdná. V závěru minulého týdne byla otestována i dvě divoká prasata ze Vsetínska, ale s negativním výsledkem,“ sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy.  Výsledky dalších testů podle něj veterináři oznámí v průběhu tohoto týdne.

Mimořádná opatření platí dál

Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila.

Video Studio 6
video

Mor prasat na Zlínsku z pohledu hasičů

Zdroj: čt24

V pondělí 3. července se oblast rozšířila na celý okres Zlín. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.

Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá.

Video Zprávy ve 12
video

Mor prasat na Zlínsku

Minulé pondělí po rozšíření zamořené oblasti testovali i prasata chovaná společnostmi Lukrom a Zemědělci Vlachovice. Také tam byly výsledky kontrol negativní.

Zdroj nákazy se zatím nepodařilo najít

V původní vymezené oblasti museli lidé také nahlásit doma chovaná prasata, v rozšířené zóně se však soupis domácích prasat dělat nebude.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u nemocnice.

Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Chovatelé musí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50 000 Kč, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony korun.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Veterináři rozšířili oblast, kde platí mimořádná opatření kvůli africkému moru prasat