Zdař bůh. Karvinou prošli krojovaní horníci z kroužku Barbora

Více než stovka krojovaných horníků a dalších účastníků z Česka, ale i sousedního Slovenska a Polska prošla 8. července v průvodu centrem Karviné. Průvodem v krojích oslavili 90. výročí založení Kroužku krojovaných horníků Barbora, který už od roku 1927 usiluje o zachování hornických tradic.

Video Zprávy
video

Zprávy: Krojovaní horníci prošli Karvinou

Před Slezskou univerzitou v Karviné se horníci sešli už v sobotu ráno. Na úvod setkání položili před památník věnce a uctili památku všech svých kolegů, kteří v podzemí zemřeli. „U této příležitosti bych popřál všem horníkům, aby vyfárali,“ vyslal kolegům přání předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Krojovaní horníci v Karviné
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Sznapka

K setkání krojovaných horníků patřila i svatá mše v kostele povýšení svatého kříže v Karviné, kde se horníci za bývalé kolegy pomodlili, stejně tak i za lepší budoucnost hornictví. Nejčastěji jsou v řadách krojovaných horníků bývalí zaměstnanci Ostravsko-karvinských dolů (OKD).

Rychle oslavit 90. výročí založení kroužku

Pohybují se mnohdy mezi pětasedmdesáti a devadesáti lety věku. Mladí lidé zájem o tuto tradici více méně ztratili, i proto se krojovaní horníci rozhodli slavit 90. výročí. „My to děláme z toho důvodu, že nás každým rokem patnáct odchází do toho hornického nebe a při 180 lidech si asi dokážete spočítat, kolik by nás zůstalo, kdybychom čekali na stovku,“ uvedl předseda Kroužku krojovaných horníků Barbora Jan Kavka.

Setkání krojovaných horníků
Zdroj: Čt24

Kromě oslavy na druhou červencovou sobotu bude letos na Karvinsku také obnoven den horníků. A na sv. Barboru se pak tradičně bude skákat přes kůži.