Mor má většina uhynulých divočáků. Zdroj nákazy se nenašel

Na Zlínsku se do pátku našlo již 34 uhynulých divočáků. Africký mor byl potvrzen u 22 z nich, u osmi uhynulých divočáků byl výsledek testu negativní. Zdroj nákazy se dosud nenašel.

Ve srovnání se čtvrtkem ohlásili veterináři k pátku nález dalších tří mrtvých divočáků. „Všechna uhynulá těla byla dosud nalezena v oblasti zamoření, tedy v okrese Zlín,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Opakované nálezy jsou především ve zlínských místních částech Příluky a Lužkovice a také v Hvozdné. V uplynulých dnech k nim podle Vorlíčka přibyla čtyři uhynulá těla v katastru Kostelce, který je také součástí Zlína.

Zamořená oblast je větší

Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí se oblast rozšířila na celý okres. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata z evidovaných chovů v této zóně.

Video Zprávy ve 12
video

Mor prasat na Zlínsku

Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. V pondělí po rozšíření zamořené oblasti testovali i prasata chovaná společnostmi Lukrom a Zemědělci Vlachovice. Také tam byly výsledky kontrol negativní.

Mor není nebezpečný pro lidi 

V původní vymezené oblasti museli lidé také nahlásit doma chovaná prasata, v rozšířené zóně se však soupis domácích prasat dělat nebude.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u nemocnice. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Chovatelé musí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50 tisíc korun, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony.