Školkám v Pardubicích se osvědčila spolupráce se seniory. A tak hledají další

Mateřské školy v Pardubicích hledají na výpomoc s dětmi další dobrovolníky z řad seniorů. Zkušenost s jejich péčí o malé děti už mají. Projekt tu funguje třetím rokem a všechny strany si ho pochvalují.

Video Události v regionech (Praha)
video

Školky hledají seniory

Senioři zatím pomáhají v devíti ze 30 pardubických mateřských škol. Potřebují jich ale víc. Ideální doba k přihlášení je právě teď, aby mohli začít docházet na začátku školního roku.

„Na začátku se všemi zájemci vedeme vstupní pohovory, kde zjišťujeme jejich motivaci i osobnostní předpoklady. Samozřejmě mají i možnost si práci předem vyzkoušet,“ uvedla koordinátorka KOPEP Lucie Křivková.

Každý zájemce musí doložit výpis z rejstříku trestů a zdravotní doporučení. A projít krátkým zaškolením.

Příkladem takové dobrovolnice je Eliška Lokajíčková. Je to téměř profesionální babička. Dětem z mateřské školy Závodu Míru v Pardubicích čte pohádky, hraje si s nimi, pomáhá jim s oblékáním, chodí s nimi ven. To vše přitom dělá zdarma.

„Mě to tady strašně baví, protože co doma, když je člověk sám. Děti vás nabíjejí energií, takže máte úplně jiné myšlenky,“ říká.

V každé třídě je v této školce 26 dětí. Podle ředitelky Jany Dvořákové učitelky pracují samostatně, takže jsou zde rádi za každého člověka navíc.

Dědečků je málo

Babičku ze školky si děti rychle přivlastní. Třídy proto paní Lokajíčková nestřídá. Jak často a na jak dlouho přijde ale záleží jen na ní.

„Rádi bychom do této aktivity zapojili i dědečky, ale máme pouze jednoho, který nám na základní škole vede kurz robotiky. Mužský element ve školce prostě chybí,“ konstatuje Michaela Stránská z odboru sociálních věcí na pardubickém magistrátu.