Dopravní podnik Ostrava chystá speciální tramvaj pro cyklisty. A mění i jízdní řády

Dopravní podnik Ostrava (DPO) chystá na léto speciálně upravenou tramvaj, kterou budou kromě cestujících moci využívat cyklisté. V tramvaji bude možné přepravit až 12 kol. Nasazena bude na linku číslo 5, která vede ze zastávky Vřesinská do turisticky atraktivní lokality Zátiší, řekl ředitel DPO Daniel Morys. Podnik zároveň upravuje jízdní řády.

Dopravní podnik Ostrava
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Podle Moryse podnik zařazením nové „cyklistické“ tramvaje reaguje na podněty cestujících. Tramvaj poprvé vyjede v srpnu. Vůz se totiž musí nejprve speciálně upravit a tyto úpravy musí schválit Drážní úřad. „Cestující, kteří mají dlouhodobou jízdenku, mohou s kolem nastoupit bez dalšího poplatku,“ uvedl Morys.

Výhoda se vztahuje už na nejkratší typ dlouhodobé jízdenky s měsíční platností. Ostatní cyklisté si musí pro kolo koupit krátkodobou zlevněnou jízdenku. 

 

„Tato tramvaj může být využitelná i v zimě, takže na ní provedeme technické úpravy, aby zase mohla být využívána jako zimní tramvaj pro lyžaře, kteří pojedou na Skalku nebo Vaňkův kopec.“

Daniel Morys

ředitel DPO

Pokud se tramvaj osvědčí, není vyloučeno, že obdobných vozů v MHD v budoucnu přibude a budou jezdit i na jiných turisty oblíbených trasách.

Už brzy: Nový jízdní řád

Morys připomněl, že od 2. července začne platit letní jízdní řád. DPO se letos rozhodl, že i přes prázdniny zachová v provozu linku číslo 10, která slouží k rychlé přepravě cestujících z okrajové Dubiny do centra města. Důvodem je podle ředitele skutečnost, že se přes léto koná v centru města řada akcí.

„Kromě prodloužení intervalů mezi spoji v pracovní dny bude zastaven provoz na linkách 6, 9 (vyjma nočních spojů), 20, 92, 109 a 110. Oproti loňským letním jízdním řádům zůstává na základě žádosti cestujících v provozu linka 10, v návaznosti na tuto je upraven provoz linky 1 a dále je upraven provoz vzájemně provázaných linek 48, 49 a 54,“ sdělili zástupci podniku.

Na základě podnětů cestujících pak dopravní podnik například zavádí trvale přípoje linek 4 a 7 na zastávce Třebovická ve směru z Poruby, a to v pracovní dny večer a o víkendech.

K úpravě letního provozu oproti minulému roku dochází také u příměstských linek spojujících Havířov s Ostravou. Po dobu letních prázdnin bude oproti minulému roku zachován provoz na expresní lince 442 (Havířov–Hranečník) v přibližně 30minutovém intervalu v době dopravní špičky, souběžně s touto linkou bude fungovat i linka 441 (Havířov–Hranečník) a linka 443 (Havířov–ÚAN).

Nová ostravská zóna
Zdroj: Dopravní podnik Ostrava

DPO od 2. července vyčlení novou zónu – Ostrava XXL. „Podobně jako byly ostravské zóny 1, 2, 3 a 4 sloučeny do jediné zóny 77 (celá Ostrava), bude nově zřízena velká zóna OSTRAVA XXL s číslem 78, která zahrnuje všechny zóny v oblasti OSTRAVA XXL (Ostrava a prstenec okolo Ostravy),“ dodali zástupci DPO. 

V létě čeká dopravní podnik i posilování spojů, v červenci se ve městě koná nejprve festival Beats for Love a následně Colours of Ostrava. Připraveno bude 108 speciálních spojů, které mohou přepravit až o 27 410 cestujících více než při běžném provozu.