Pes pokousal na Brněnsku ženu a dítě. Podle veterináře majitelka nezvládla jeho výchovu

Holčičku předškolního věku i její matku napadl v úterý odpoledne v Železném na Brněnsku pes. Dívku musel vrtulník přepravit do brněnské dětské nemocnice. Podle přivolaného veterináře majitelka psa nezvládla jeho výchovu. Podobných případů řeší policisté v průměru kolem čtyř set ročně.

Agresivní fenka skončila v útulku
Zdroj: ČT24

Asi dvouletý kříženec labradora napadl v obci Železné na Brněnsku v úterý odpoledne vnučku i dceru své majitelky. Neštěstí se stalo po čtvrté hodině odpoledne, rodinu pomáhali zachránit sousedé.

„Bylo to zkratové jednání psa. Dítě napadl, pokousal ho do boku, maminka ho šla zachraňovat a napadl i ji,“ popsal událost starosta obce Radomír Pavlíček (STAN). Fenka byla podle něj v rodině teprve týden. „Bylo to zvíře bez výcviku a disciplíny,“ dodal starosta. 

Pro dítě letěl vrtulník 

Dívku pes kousnul hned několikrát, záchranáři ji museli přepravit vrtulníkem do nemocnice. „Měla poranění na více částech těla. Nebyla v ohrožení života, ale přivolaná lékařka ji pro celkové uklidnění a tišení bolesti uvedla do umělého spánku,“ řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Hedvika Kropáčková. Matka utrpěla lehká zranění. „Po ošetření ji posádka převezla na chirurgii Úrazové nemocnice,“ dodala mluvčí.

Starosta obce po dohodě s majitelkou odvezl sám agresivní fenku do útulku. „Veterinář řekl, že by pes měl být pět dní v karanténě, potom budeme řešit, co s ním bude dál,“ vysvětlil starosta. Podle přivolaného veterináře za neštěstí může sama majitelka, která výchovu psa nezvládla. „V žádném případě nedoporučuji psa vracet. Měl by se najít někdo, kdo psům rozumí a zvládne ho,“ řekl veterinář Viktor Dvořák.

„Vyšetřujeme, co přesně se stalo, co tomu předcházelo,“ řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Zranění dětí po napadení psem
Zdroj: ÚZIS ČR

Nezodpovědným majitelům psů hrozí peněžité tresty i vězení 

Počet případů napadení člověka psem rok co rok mírně kolísá, v průměru ale policisté vyjíždějí zhruba ke 400 útokům ročně. Takové útoky policisté většinou řeší jako přestupek, v některých případech ale může majiteli hrozit i trestní stíhání.

Až třicet tisíc korun pokuty může dostat majitel za útěk psa a deset tisíc, když ho nenechá naočkovat proti vzteklině. Zákon zakazuje zvířata týrat. Utýrání psa může být trestným činem s trestem až pět let vězení. 

Před nedávnem potrestal hradecký okresní soud za usmrcení pětiletého chlapce psy podmíněnými tresty otce dítěte a majitele některých psů. Tragická událost se stala loni v Lužci nad Cidlinou. Soud oběma mužům uložil trest za usmrcení z nedbalosti.

Aby se počet napadení dětí zvířaty snížil, pořádají různé organizace informativní přednášky. S osvětou začali například v základní škole ve Valašském Meziříčí. Za pomoci asistenční fenky ze sdružení Arnicanis se tam děti učí, jak se ke psům správně chovat.