Brno úspěšně bojuje se špínou před hlavním nádražím. Čistotu udržuje externí firma

Externí firma už půl roku intenzivně uklízí před hlavním nádražím v Brně a k němu přilehlých ulicích. Projekt magistrátu a radnice centrální městské části trvá od loňského prosince. Podle lidí, kteří ulicemi pravidelně chodí, se prostředí zlepšilo. Měsíčně stojí radnici služba téměř milion.

Úklid před hlavním nádražím v Brně
Zdroj: ČT24

Bývalo to jedno z nejšpinavějších míst ve městě. Prostor před nádražím byl i rizikovým místem pro šíření žloutenky, s jejíž epidemií se Brno v loňském roce potýkalo. Po půl roce intenzivního úklidu je situace výrazně lepší. Koše, lavičky a dlažbu umývá několikrát denně skupina dvanácti uklízečů.

Pracovníci mají jasně dané trasy, uklízejí mezi ulicemi Hybešovou a Malinovským náměstím. Nejvíc práce mají ale právě před hlavním nádražím. Společnost AVE si za tuto službu měsíčně účtuje 850 tisíc korun bez DPH. „Jedná se o příspěvek ze statutárního města Brna, v péči to máme my jako městská část, která koordinuje všechny složky úklidu,“ řekl starosta městské části Brno-střed Martin Landa (Žít Brno).

Kromě zametacích a kropicích vozidel umývají pracovníci úklidové firmy špinavé dlaždice a schody i speciálním přístrojem, který ostřikuje daná místa horkou vodou pod tlakem. „Dokáže vyvinout horkou vodu, pracuje s proměnitelným tlakem. Čistí hlavně skvrny od jídla, od pití, od moči,“ popsal přístroj oblastní ředitel firmy Ivo Rubeš.

„Byly tu všude žvýkačky, vajgly od cigaret. Teď, co se tu uklízí, tak je to lepší,“ řekl prodejce z jednoho stánku u nádraží.

Uklízí se i jinde, například brněnský dopravní podnik má na starosti přes 200 zastávek. Většinu ošetřuje nasmlouvaná firma, někde pomáhají pracovníci veřejně prospěšných prací z úřadu práce.

Úklid zastávek a veřejných prostranství chválí hygienici. Především v období žloutenkové epidemie je podle nich každé opatření důležité. Proto intenzivní úklid před hlavním nádražím polevovat nebude.